Tipy, rady, návody

Deset věcí, které byste měli vědět o srubech

Autor angelo

Zaujalo vás bydlení ve srubu, nebo jen uvažujete, jak byste v něm vedli elektřinu, vodu a jestli vám třeba neshoří? Zde je deset nejdůležitějších otázek, odpovědí a zajímavostí, které se srubů týkají.

1. Co je srubová kulatina?

Srubová kulatina jsou kmeny – smrkové, modřínové nebo borové – ručně odkorněné a do sebe zapasované klasickou kanadskou metodou podélných drážek ve tvaru písmene W.  Nejpoužívanější jsou u nás kmeny smrkové, těch je kolem devadesát procent, neboť jsou poměrně rovné, bez suků a také nejsvětlejší. Osmi procenty je zastoupené dřevo modřínové. To je sice nejlepší z hlediska trvanlivosti, ale bohužel tmavé. Navíc ho lze použít jen na stěny, nikoli třeba na stropní trámy či krovy, protože je sice velmi tvrdé, ale nemá takovou nosnost jako třeba právě smrk.

2. Jakou střešní krytinu?

Střešní krytina musí být těžká, proto se doporučuje vybírat mezi betonem nebo pálenou taškou. Vysoká hmotnost je tady žádaná proto, že zatěžuje spoje kulatiny a ta je pak díky zátěži celistva. Dům tak dostává lepší stabilitu a pevnost.

3. Může se srub zateplovat?

Teoretický může, ale nedělá se to. Technicky by asi nic nebránilo tomu, zakrýt část stěny izolační hmotou, ale proč to dělat? Nejen že by se majitelé připravili o pohled na krásu dřeva, ale hlavně i o jeho pozitivní účinky na vnitřní klima. Navíc dřevěná kulatina je sama o sobě výborným izolantem, a pokud se dům doplní dobře odizolovanou základovou deskou a kvalitními okny a dveřními výplněmi, může splňovat i požadavky na energeticky úsporné domy.

4. Z čeho jsou vnitřní příčky?

Překvapivě vnitřní příčky nejsou a ani se nedoporučují dělat ze dřeva, ale lepší jsou zděné, v patře bývají přípustné i sádrokartonové. Důvody jsou dva: Jeden poctivý – pokud by bylo všude dřevo, nevypadá to dobře a navíc, když zvolíte třeba bílou omítku, krása dřeva vedle ní lépe vynikne. Druhý praktický – ve zděných stěnách se akumuluje teplo a vedou v nich rozvody vody a odpady.

5. Jak ve srubu vede voda a odpady?

Už to bylo naznačené v minulé odpovědi, vodovodní a odpadní trubky nelze zapracovat do kulatiny, vedete je proto ve zděných příčkách a v podlahách v přízemí i v patře. Ale toaletu či umyvadlo lze samozřejmě postavit i k obvodové zdi, a to díky předstěnových systému, které jsou známé pro instalaci závěsných toalet. Existují však i typy pro umyvadla. Tyto konstrukce řeší vedení rozvodů a zakrývají se zpravidla sádrokartonem, který  pak lze obkládat, natírat či janak upravovat.

6. Kam s elektrickými rozvody?

Elektřina je vedena pomocí takzvaných husích krků přímo v kulatině. Musíte proto vědět už v projektu, kde chcete jakou zásuvku a vypínač. Firma pak při výrobě vyvrtá a připraví potřebné otvory pro vedení kabelů. Ty stejně jako krabičky pak samozřejmě odpovídají normě pro dřevostavby. Pokud někde na nějakou zásuvku zapomenete, dodatečně lze provést kabely dosti krkolomně s dosti závažným zásahem do stěny.

7. Stropy a topení

Stropy firma dodává jako nadstavbu hrubé stavby a jejich výška je kolem 15 cm. Ale jako nadstandart si můžete zvolit například vzdušného nebo podlahového topení. Omezení zde nejsou prakticky žádná. Do srubu se nejvíce hodí podlahové vytápění, ať už teplovodní či s topnými rohožemi. Radiátory či přímotopy nejsou totiž ve sruhu příliš hezké.

8. Musí se srub natírat?

Ano, nátěry kulatiny je třeba obnovovat, ale neznamená to, že byste každé léto trávili se štětcem v ruce. Napoprvé se doporučuje ošetřit dům z venku po čtyřech až pěti letech, ale tato doba se neustále prodlužuje. Druhý nátěr, tak stačí za dalších šest až sedm let, třetí osm až devět a tak dále. K ochraně dřeva se doporučují olejové barvy s ochranou proti UV záření.

9.Jak ošetřovat srub uvnitř?

Běžná údržba je jednoduchá, stačí čas od času setřít nebo vyluxovat prach, nátěr uvnitř by se měl obnovovat až po deseti až patnácti letech, a to pomocí speciálních olejů nebo vosků.

10.Jaké je riziko, že srub snadno shoří?

Stejné jako u jakýchkoliv jiných staveb. Atesty pro Čr vyžadují 45 minut, kdy nesmí stěna prohořet, testy srubové kulatiny bez problému odolají i 60 minut. Každý, kdo topí dřevem, ví, že masivní kulatina hoří nejhůře a nejpomaleji, což platí – naštěstí i pro srubové domy.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář