Tipy, rady, návody

Jak oloupat mandle

Autor angelo

Mandle se řadí mezi vynikající pochutiny. Používají se jak na přímou konzumaci, tak pochopitelně při vaření anebo pečení. Vánoční pečení si mandle doslova vyžaduje a některé kousky vánočního pečiva jsou v tomto ohledu typické. Mandle patří mezi jádra, které jsou poměrně pevná a disponují hned dvěma základními vrstvami. Tu úplně svrchní tvoří velmi silná pecka, která připomíná svou pevností klasický ořech. Tvarově se ale jedná spíše o něco, co je podobné peckám meruněk. Vnitřní slupku tvoří docela jemný obal, který je ale na vnitřním jádru po proschnutí mandle doslova přilepený. Jeho odstranění je poměrně náročné.

Rozlousknutí mandle

Jestliže koupíte mandle v surovém stavu i s tvrdým vnějším obalem, pak jej bude nezbytné rozlousknout. Použít můžete klidně i klasický louskáček na ořechy. Bez větších problémů ale zvládnete rozlousknutí tvrdého obalu i za pomocí kleští či kladívka. Jinak se ale mandle z drtivé většiny prodávají již vypeckované, a to pouze v podobě jádra se slupkou. Tu je zapotřebí ovšem také odstranit!

Odstranění slupky z jádra

Nejsložitějším úkonem při loupání mandlí je odstraňování slupky přischlé na jádru. Pokud se o to pokusíte pouze v suchém stavu, tak se vám to s největší pravděpodobností nepodaří. Ideální je dát mandle do horké vody a nechat je delší dobu vařit. Postupem času dojde k tomu, že mandle i ve slupce nabydou a dostanou do sebe určitou vlhkost. K vytažení mandlí nepotřebujete prakticky nic kromě sítka. Na to jednoduše mandle nasypeme z hrnce a zůstanou na povrchu sítka. Pak již stačí mandle pouze ochladit studenou vodou. Budou-li chladné, můžeme začít s loupáním do připravené misky. Půjde to skutečně snadno a za několik minut budete mít naloupaný klidně i celý sáček mandlí. Použít je lze prakticky ihned, a to za jakýmikoli účely dle vlastního uvážení.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář