Bydlení Hobby Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jak položit plovoucí podlahu – rady pro začátečníky

Autor JanaPK

Velkou výhodou plovoucí podlahy je skutečnost, že na její pokládku nemusíte volat odbornou firmu. Dokážete to sami z jediné odpoledne.

Jednotlivé díly plovoucí podlahy do sebe zapadají systémem pero – drážka, takže jde v podstatě o stavebnici. Některé typy podlah se k sobě musí lepit, my se ale budeme věnovat pokládce podlahy bez lepení.

Rovný podklad je základ úspěchu

Plovoucí podlahu pokládejte na vyrovnaný podklad, akceptovatelný rozdíl je maximálně 2 mm. Proto dřív, než začnete pokládat, zbruste případné hrboly. Prohlubně vyrovnáte samonivelační stěrkou. Rovnost podlahy zkontrolujete dlouhou latí, kterou položíte na podlahu v někoilka místech.

Optimální vlhkost a teplota vzduchu při pokládce

Při pokládce pak by se vzdušná vlhkost měla pohybovat v rozmezí od 50 – 60 % a teplota asi  18 – 22° C. Jen tak se vyvarujeme pozdějšího nepříjemného vrzání podlahy v důsledku spár mezi lamelami. Pod lamely raději položíme parozábranu a pěnovou podložku (např. Mirelon), jestliže chceme podlahu zároveň odhlučnit, použijeme silnější podložku (Izoflor).

Pokud jde o novostavby, je nutné zkontrolovat i zbytkovou vlhkost. Neměla by přesáhnout 2 %. Zkontrolovat si ji můžete dotykovým vlhkoměrem.

Systematická pokládka

Podlahu začněte pokládat v zadní části místnosti, co nejdál ode dveří, asi centimetr od stěny, aby měla podlaha možnost pracovat. Nejdříve si spojte celou řadu lamel, tu pak připevníte k řadě předcházející. Jestliže zkracujeme lamely na konci, novou řadu začneme odříznutým kusem tak, aby se konce lamel míjeli s předchozími cca o 30 – 40 cm. Pokládku končíme u dveří.

Nad dilatační spáry podél zdí připevníme obvodové lišty, případně ukončíme podlahu v prostoru, jestliže zvolna přechází do jiné místnosti a sousedí s jinou povrchovou úpravou (dlažba, koberec…).

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář