Bydlení Tipy, rady, návody

Jaké jsou nejčastější chyby při výběru interiérových barev?

Autor JanaPK

Ve chvíli, kdy doma padne rozhodnutí, že se vymaluje některá místnost, případně rovnou celý byt, nastává důležité rozhodování o barvách. Znovu a znovu listujeme ve vzornících nebo zkoušíme na online simulátorech různé barevné kombinace, vybíráme barvy podle toho, do jakých místností se hodí, v neposlední řadě ale také podle osobních preferencí. A často se dopustíme zásadních chyb, díky kterým se výsledný efekt oproti původní představě velmi liší.

Vzorníky jsou pouze orientační

Jestliže vybíráte podle papírových vzorníků, počítejte, že výsledná barva na stěně se bude lišit, někdy dokonce hodně. Na vině je dopad světla na stěnu, ale také velikost plochy, na kterou barvu aplikujeme. Ovlivnit ji může i druhá barva, s níž ji na zdech kombinujeme.

Řešením je požádat o kontrolní nátěr firmu, která vám vybraný odstín namíchá (stačí několik tahů štětcem na bílý podklad, abyste měli jasnou představu o finálním odstínu), nebo koupit si jednu malou plechovku a zkusit si ji na kousku zdi přímo v místnosti, kde ji chceme realizovat.

Příliš syté barvy nás mohou později iritovat

Všichni máme některé barvy spojené s určitými vlastnostmi: černá je elegantní, červená vyjadřuje teplo, fialová uklidňuje a podobně. Jestliže ale použijete sytě červenou na celou místnost, bude na vás velmi brzy působit agresivně a vyvolávat ve vás nervozitu. Syté fialové odstíny v ložnici můžou způsobit nespavost. A černá? S tou v interiéru šetříme jako šafránem a volíme ji raději na nábytek nebo doplňky, na zdi bychom se mohli minout účinkem a místo elegance by nás čekala trvalá ponurost.

Není bílá jako bílá. Která se do obýváku nehodí?

Je mezi námi stále ještě dost lidí, kteří dávají přednost bílým stěnám a barevnost volí na zařízení. Je pravda, že bílé stěny neurazí, ladí se všemi ostatními barvami v interiéru a navozují pocit čistoty. Bílou barvu dostaneme v různých tzv. lomených variantách, kdy je do ní přimícháno trochu okru nebo jiné barvy a tím docílíme určitého proteplení. Jedná se o odstín šampaň, smetanovou a jiné. Ty jsou do obytného interiéru vhodnější, než zářivá běloba, výrobcem označována jako polar.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář