Bydlení Stavba a rekonstrukce

Plochá nebo šikmá – jaký typ střechy je lepší pro rodinný dům?

Autor JanaPK

Střecha korunuje dílo (tedy stavbu) a stejně jako třešnička na dortu podtrhuje celkový estetický dojem z nového domu. Bez ohledu na to, jestli zvolíme střechu sedlovou, valbovou, či mansardovou, jestli použijeme pálené nebo betonové tašky, plech, plast nebo vláknocementové šablony, obecně lze střechy rozdělit na ploché a šikmé.

Plochá střecha je každá, jejíž sklon je maximálně 10°, všechny ostatní už považujeme za šikmé až strmé (od 45 °). Obě mají své klady i nevýhody, záleží jen na tom, kde si dům stavíte a jaké nároky na budoucí střechu máte.

Šikmá střecha je prostě klasika

V našich zeměpisných podmínkách jsou běžné všechny šikmé střechy, nejčastěji sedlová, valbová a polovalbová. Výhodou těchto střech je mnohem vyšší odolnost proti klimatickým vlivům, plášť není tolik namáhaný, tím je životnost střechy mnohem delší. Ze šikmých ploch střechy snáze odtéká voda a brání tak konstrukci stavby proti zatékánm či růstu dřevokazných hub a plísní.

Šikmé střechy můžete pokrýt všemi dostupnými materiály, tradiční pálená taška je asi nejhezčí. Tyto střechy volíme vždy v případě, že plánujeme sluneční kolektory, velkou výhodou je sklon střechy k jihu.

Kdy je lepší plochá střecha

Moderní stavby jsou stále častěji s plochou střechou. Jejich hlavní výhodou je finanční stránka: není nutná investice do krovu, spotřeba izolačního a stavebního materiálu je díky malé ploše mnohem nižší. Stavba ploché střechy je snadná a rychlá. Také umožňuje využít celý půdorysný prostor podlaží pod ní bez skosených stěn.

Nejčastějším důvodem pro plochou střechu, a to převážně ve městech, je možnost realizace zelené střechy. Studie potvrzují, že se ve městech, kde je alespoň 5 % střech ozeleněných, výrazně zlepšuje životní prostředí. Pro majitele domu se zelenou střechou je to často jediný způsob, jak získat zahrádku. Další výhodou zelených střech je i fakt, že si poradí se srážkovou vodou.

Nevýhodou ploché střechy je náročnější údržba, hlavně v případě špatně provedené hydroizolace. Do některé zástavby se navíc buď nehodí, nebo je zamítnuta památkáři.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář