Bydlení Tipy, rady, návody

Podlaha je základ každého bydlení

Zatímco bez některých bytových zařízení, jako jsou křesla, stolíky, závěsy se dá nějakou dobu bydlet, bez podlahy to nejde. Položit podlahu je prví krok, který je nutné učinit. Ono to má i svou logiku, kam potom s tím vším nábytkem a vybavením, pokud bychom postupovali opačně? Volba podlahy probíhá v případě, že se stěhujete do bytu, kde se dělá celková rekonstrukce či do zcela nového domu jako první záležitost. A protože podlaha není otázkou pěti let, je dobré si předem rozmyslet všechny aspekty.

shutterstock_166099589

Budou v domě pobývat i domácí mazlíčci?

Pokud plánujete bydlení s domácími mazlíčky, škrtněte ze seznamu hned koberec a měkké podlahové krytiny náchylné na mechanické poškození. Důležité také je, zda mám či budu mít děti. Domov by měl být příjemným a bezpečným místem. Zvážíme fakt, jakým materiálům dáváme přednost, kolik jsme schopní momentálně investovat a mnoho dalších faktorů. Zatímco dřív to byl jednoznačně koberec, dnes se dává přednost omyvatelným materiálům s dlouholetou životností, jako je dřevo, kámen či dlažba. V úvahu je také nutné brát na zřetel, jak snadno či složitě jde za deset a více let provádět na podlaze rekonstrukce. Zda jde provést lokálně nebo se musí dělat celoplošně. To, jak dlouho nám podlaha vydrží bez nutnosti rekonstrukce, záleží hodně na skutečnosti, jak se podlaze věnujeme a zda jí ošetřujeme pravidelně a správným způsobem.

Rohože patří mezi prevence proti poškození podlahy

Ať už máme podlahu dřevěnou, laminátovou, linoleum, dlažbu či kámen její údržba a prevence je nezbytná. Dřevěnou podlahu zbytečně nezatěžujeme udržováním na mokro, nepokládáme jí do místností s vyšší vlhkostí a v předsíni je dobré mít rohožku. Rohože nestojí tak moc a v případě dvoufázové ochrany dokážou zvýšit životnost podlahy minimálně o osm let. Dvoufázovou ochranou se myslí to, že se umístí venkovní rohož, která zachytí největší nečistoty na obuvi před vstupem do bytu. Jedná se třeba o kamínky, bláto, uchycená sůl. Druhá fáze probíhá ještě uvnitř v domě či bytě, kde se pokládá rohož pro zachycení drobných kamínků a zbavení obuvi vlhkosti, pokud venku pršelo. Než tedy vstoupíme na samotnou podlahovou krytinu, projde tak obuv dvojím čištěním.

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

Zanechte komentář