Tipy, rady, návody Zahrada

Bylinky – jak je správně zazimovat?

Pěstujete si na zahradě či balkóně bylinky? Pak jste na jaře a v létě ve svém živlu. Můžete je dát s klidem na terasu nebo balkón. Co však ve chvíli, kdy se objevují první mrazíky? Jak se o bylinky postarat v zimě? Chcete přece, aby přežily do dalšího roku. Jednoletky asi nepřežijí, dvouletky jsou odolné, ale trvalky budou potřebovat pomocnou ruku.

Pěstování bylinek

Bylinky snad někdy pěstoval nebo aktuálně pěstuje snad každý. Kdo nemá možnost zahrady, vystačí si obvykle s balkonem nebo terasou. Pokud ani to nemáte, pak si poradíte a květináče vystrčíte ven za okno. Použít je můžete jako koření, na maso, do salátů, ale také jako skvělou pomůcku k léčení možných neduh a zdravotních problémů. Když se objeví zima, je vždycky nutno začít něco dělat!

Chraňte bylinky před mrazem

Jestliže si chcete bylinky ponechat do dalšího roku, pak jim musíte věnovat nějakou tu péči. Bez ní se totiž neobejdou. Dvouletky a trvalky se rozdělují na bylinky, které jsou méně odolné a také odolnější. Do první skupiny můžete zařadit bazalku, rozmarýn, vavřín, citronová tráva a podobně. Při zazimování tento druh bylinek přesaďte do květináče. Během zimy potřebují dostatečné množství světla, deset až dvacet stupňů a zálivku, která bude přiměřená (zhruba jednou za týden).

Máte-li zimní zahradu, pak je to ideální místo pro květináče s bylinkami. V panelovém domě si vystačíte s parapetem či místem u okna. Jestliže máte doma vyšší teplotu, neznamená to, že jí musíte snížit, jen se zaměřte na důkladnou zálivku. Většina zahradních bylinek však nemusí nutně do zimní zahrady nebo do interiéru, můžete je nechat přes zimu v záhonu. Jde například o petržel, tymián, mátu, šalvěj, meduňku, oregano, levanduli, libeček, pažitku a podobně.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář