Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zahrada

Chcete mít terasu v zahradě? Tyto věci nezapomeňte promyslet!

Autor JanaPK

Jestli jste se rozhodli vybudovat si u domu terasu, je pravděpodobné, že jste vybrali místo tak, aby terasa navazovala na obývací pokoj, případně na kuchyň či ložnici. Také o velikostí bývá většinou rozhodnuto dispozicí domu a pozemku kolem něj. Přesto je ještě několik  otázek, jež je dobré si zodpovědět, než se pustíme do díla.

Musí opravdu navazovat na dům?

Máte u domu jen málo místa a vy chcete terasu prostornou, abyste ji mohli využívat k různým účelům, nejen k posezení u kávy, ale i k setkávání s přáteli, grilování, relaxaci na houpačce či pěstování květin? Vybudujte si terasu kousek dál v zahradě a spojte ji s domem úhlednou cestičkou. Tak budete mít možnost i zvětšit rozměry terasy a tím ji udělat pohodlnější a multifunkční.

Vhodný materiál zvýší komfort užívání

Je to především podlaha,co musíte u terasy pečlivě promyslet. Možností je víc, od kamene přes keramickou dlažbu k podlaze dřevěné. Výběr by měl odpovídat tomu, jak chcete terasu využívat, samozřejmě roli hraje i cena.

Jestli chcete terasu užívat celoročně, dlažba by měla být porézní a s protiskluzovou úpravou. Vhodný je přírodní kámen: břidlice, žula, čedič a další. Pokud jde o dřevo, volte tvrdé, jako je dub či buk, případně sáhněte po exotice, tou je teak, bammbus nebo bangkirai (tropický dub), který je navíc vysoce odolný proti plísním a škůdcům z řady hmyzu.

Jak upravit okolí

Nabízí se jednoduché řešení a nedělat v okolí terasy žádné zásahy. Ta tak může volně navazovat na zahradu okrasnou či užitnou. Přesto občas zatoužíme po troše soukromí a tu nám mohou poskytnout dřeviny vysázené kolem terasy. Estetické jsou jistě dřeviny kvetoucí, například rododendron, magnólie a pochopitelně růže, pamatujte však, že za květy přilétá hmyz a bodnutí včelou nemusí být úplně příjemné. Vhodnější jistě budou dřeviny stálezelené, případně v nádobách, jimiž můžete podle potřeby posouvat.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář