Zahrada

Jak pěstovat cesmínu?

Cesmína může zkrášlit i vaši zahradu. Jedná se o rostlinu, která se pěstuje jako okrasný plot – měla by se tedy pravidelně tvarovat. Její pěstování není nikterak složité, vyžaduje pohostinné místo. Cesmína je známá kromě své podoby přírodního plotu také červenými bobulemi během zimních měsíců – s oblibou se tak využívá mimo jiné do adventních kytic a věnců. Zvýšenou opatrnost je ale důležité vyložit pokud máte malé děti, nebo domácí mazlíčky, rostlina je jedovatá!

stichaasyn 3b

Vhodné stanoviště a požadavky na půdu

Cesmína preferuje, jak již bylo řečeno, pohostinné stanoviště. Stálezelené rostlině se bude nejlépe dařit ve skupinové výsadbě, za těchto okolností je i odolnější, protože si vytváří vlastní mikroklima. Pokud byste rostlinu chtěli vysadit zvlášť, vyberte místo, které je chráněno před větry.

Co se týká požadavků na půdu, cesmína má ráda humózní a mírně alkalickou půdu, ideální je například rašelina. Cesmíně se bude dařit například i ve stínu vzrostlejších stromů nebo se s ní můžete velice často setkat u jezírek, kde vytváří dokonalou dekoraci.

Nepřehánějte to ani se zálivkou – přílišné přemokření jí bude spíše škodit, než prospívat.

Samičí a samčí rostlinky

Cesmína je dvoudomá rostlina, v praxi to znamená, že bude nutné, alespoň v případech, kdy budete uvažovat o tvorbě plodů, vysadit jak samčí, tak i samičí rostliny, pokud možno ne příliš daleko od sebe.

Dobře snáší řez

Cesmína velice dobře snáší řez – to znamená, že se s oblibou využívá jako živý plot. Seřezávání by mělo být pravidelné, mělo by se provádět na jaře nebo na podzim. Cesmína celkem rychle roste, takže lze tímto získávat nejrůznější tvary. I proto se cesmína ideálně hodí například i do předzahrádky – představivosti se meze nekladou, lze z ní udělat třeba i vstupní bránu, která bude po celý rok pěkně zelená! Zkuste pěstování i vy, nezabere vám to příliš času a výsledek bude stát za to!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář