Komerční články

Jak se správně saunovat

Autor angelo

Lidské zdraví je to nejdražší, co máme, a určitě není špatné svému zdravotnímu stavu pomáhat. Výborné možnosti jak udržet svůj organismus ve skvělé kondici nabízí saunování. Finská sauna má na naše zdraví maximálně pozitivní vliv a dokáže uvolnit nejen samotné tělo, ale také ducha. K tomu, abyste si mohli sauny skutečně užívat a aby měla opravdu blahodárné účinky na váš organismus, musíte dodržovat předem dané zásady. Podívejme se na ně podrobněji, abyste přesně věděli, jakým způsobem se saunovat k dosažení maximálního účinku saunování.

Důkladná příprava před saunováním

Když víte, že půjdete do sauny, měli byste se na vstup do ní pořádně připravit. Pokud máte rádi alkoholické nápoje, pak je před vstupem do sauny rozhodně vynechejte. Optimální je dodržet hodinu půstu před saunováním. Budete-li příliš najezení, mohlo by se vám udělat nevolno. To samé platí ale i o druhém extrému v podobě hladu. Kručení v břiše do sauny nepatří a mohlo by s sebou taktéž přinést nevolnosti. Napijte se přiměřeně, jelikož v sauně již možnost pití mít nebudete. Poměrně nebezpečné jsou hodně chlazené nápoje přímo v sauně. Po saunování naopak tělu dopřejte dostatečné množství tekutin.

Do sauny zásadně bez plavek

Někteří lidé chodí neradi do sauny, jelikož se stydí jít nazí. Plavky ovšem do sauny nepatří. Tělo by mělo být nahé, jelikož pouze tak dochází k dokonalému odpařování potu z pokožky. Na dřevěnou lavici si můžete dát ručník či prostěradlo, aby se vám lépe sedělo. Hodně velký pozor je nutné dát na vlhkost v sauně. Vlhké lavice anebo podlaha mohou vést ke vzniku nežádoucích plísní. I proto je nutné saunu po každém saunování uklidit, a to pomocí horké páry, jež působí jako dezinfekce. Ve větších saunách si pomáhají provozovatelé UV lampami.

Jakou teplotu volit pro saunování

Klasická finská sauna je typická určitým teplotním rozmezím, které se pohybuje od 40 do 90 stupňů Celsia. V určitých fázích může teplota dosáhnout i na 100 stupňů Celsia. Horký vzduch je schopný vytvořit určité teplotní stupně, takže se můžete dopracovat k tomu, že si budete prostě a jednoduše vybírat přímo místo na lavici, které vám teplotně bude vyhovovat nejlépe. Největší zdravotní účinek přichází při teplotě okolo 70 stupňů Celsia. Suchý vzduch ale zabezpečí to, že tělo snese i vyšší teploty a vnímá je jako vcelku příjemné.

Jak dlouho a jak se saunovat

Hodně důležitá je z hlediska kvality pobytu v sauně i délka pobytu v sauně. Jestliže chcete, aby se vám dokonale prokrvily končetiny, a maximálně jste se vypotili, pak v sauně stačí pobýt pouze nějakých 8 až 12 minut. Při pobytu v sauně je vhodné dýchat nosem. Když vám bude činit dýchání nosem obtíže, pak si dejte před nos ruce. Pálivé účinky sauny tak zmírníte. Co se týká polohy, tak ideální je v sauně ležet. Nemusíte vyloženě ležet vodorovně, ale můžete být klidně i v polosedu. Vstávat je nutné opatrně, jelikož může dojít k zamotání hlavy s následkem nepříjemného úrazu.

Ochlazení je nezbytné

Když se tělo pořádně nahřeje, musí se také adekvátně ochladit. Saunování je založeno právě na střídání horka a chladu. Oba extrémy jsou schopny nabudit krevní oběh a stimulovat imunitu. Jestliže skočíte do bazénku se studenou vodou, pak byste se v něm měli hýbat. To samé platí i v případě, že se budete chladit v závějích sněhu. Toto saunování je obzvláště příjemné a netradiční. Chladíte-li se vzduchem, anebo sprchou, pak budete muset trávit tímto způsobem delší dobu. Ochlazování bude mnohem pomalejší. Zpět do sauny běžte až tehdy, když vám bude zase zima. Saunovat se většinou doporučuje dvakrát až třikrát. Při vícečetném opakování dochází k velké únavě spojené s usínáním. Pokud ale máte saunu doma a postel v blízkosti, pak není problém.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář