Bydlení Tipy, rady, návody

Jak topit a větrat v zimě a kdy je nejlepší čas odvzdušnit radiátory?

Autor JanaPK

Topná sezóna už je v plném proudu a my se stále víc zabýváme myšlenkou na to, jak topit s co nejmenšími náklady. Částka, kterou ročně za vytápění zaplatíme totiž nepatří k těm nejnižším. Ušetřit na topení můžete, musíte ale umět topit a především správně větrat, abyste nevyhazovali své peníze oknem.

shutterstock_318181172

Češi si doma přetápí

Stále ještě máme ve zvyku vytápět domácnosti víc, než je nezbytné. V obýváku máme „trenýrkovou“ teplotu a než abychom topení trochu stáhli, raději otevřeme okna. Každý stupeň, o který si zvýšíte teplotu v pokoji, vám zvýší náklady na vytápění o šest procent. Jaká je optimální teplota v jednotlivých místnostech v bytě?

V obývacím a dětském pokoji stačí cca 21° C, v ložnici je lépe mít míň (stačí okolo 18° C), protože v chladu se lépe usíná. Nejtepleji by mělo být v koupelně, asi 23° C, v kuchyni, pokud vaříme, není vůbec nutné topit. Sporák a trouba oteplí vzduch dostatečně. Komory a spíže také není nutné vytápět, teplotu v nich udržujeme zhruba na 14 – 16° C.

Když větráte, vypněte topení

Máte radiátory pod oknem? Jestliže nad nimi otevřete okno a do pokoje začne proudit chladný vzduch z venku, radiátory se automaticky víc zahřívají. Je to tím, že máte na regulačním ventilu nastavenou teplotu, kterou by měly v místnosti udržet a studený vzduch je „zmátne“.

Vzhledem k tomu, že v zimě byste měli větrat krátce a intenzivně tak, aby se v místnosti jen vyměnil vzduch, vypněte na těch pět minut topení. Při 3 – 5 větráních denně ušetříte na nákladech opravdu znatelnou částku. V zimě nevětrejte ventilací – vzduch se nevymění, jen ochladí.

Radiátory nehřejí? Potřebují odvzdušnit!

Odvzdušnění radiátorů by se mělo provádět vždy při zahájení topné sezóny, ale také v jejím průběhu, pokud radiátor málo hřeje nebo není teplý rovnoměrně. Všechny moderní radiátory jsou dnes vybaveny odvzdušňovacími ventily, které odvzdušnění dost usnadňují, stačí dodržovat pokyny výrobce.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář