Bydlení Tipy, rady, návody Zajímavé

Jak udělat výpis z katastru nemovitostí. A znáte GeoPas.cz?

Autor angelo

Veřejný seznam nemovitostí v České republice, který eviduje pozemky, parcely, budovy, jednotky, vlastnická i věcná práva, cenové údaje a listiny, se nazývá katastr nemovitostí. Obvykle se s ním člověk osobně setká ve chvíli, kdy je vlastníkem nějaké nemovitosti. Víte, jak získat výpis z tohoto katastru?

K čemu katastr nemovitostí slouží

Základní funkcí katastru nemovitostí je evidenční. Vedle toho ale slouží k ochraně práv k nemovitostem, k jejich oceňování, pro daňové účely, k ochraně životního prostředí i pro účely statistické. Když člověk žádá o úvěr nebo hypotéku, jež jsou jištěné nemovitostí, prodává dům či byt, pak potřebuje předložit bance doklad o jejím vlastnictví. To umožňuje právě katastr nemovitostí.

Kde je možné o výpis z katastru požádat

Výpis z katastru nemovitostí lze získat osobně přímo na katastrálním úřadě nebo může zajít na kontaktní místo Czechpoint, jež se obvykle nachází na pobočkách České pošty a na krajských, městských a obecných úřadech. Existuje i další možnost, a to on-line formou objednávky na stránkách cuzk.cz. Doba vyřízení požadavku trvá 30 dní. Za výpis se platí poplatek ve výši 100 Kč na katastrálním úřadu, za dálkový přístup zaplatíte 50 Kč za jednu stranu A4 a na CzechPointu se hradí za první stranu 100 Kč a za druhou a každou další 40 Kč.

Rozšíření katastru nemovitostí

Zajímavou službou je rozšíření katastru nemovitostí, které je k dispozici na GeoPas.cz. Zde jsou ke zhlédnutí volně přístupné datové zdroje o lokalitách v České republice. Můžete se tu podívat na adresy, parcely, katastry, obce, okresy, kraje, mapové okno stejně jako na informace o ekologii, demografii, geologii či vodstvo. Veškeré zde uvedené údaje jsou orientační a nakládat s nimi je možné podle platného právního řádu ČR. Je tedy nutné počítat s tím, že je zakázáno je publikovat bez příslušného autorského oprávnění.

O autorovi

angelo