Zahrada

Jak vybrat zahradní nůžky?

Autor Damiha

Snad každý, kdo má větší či menší zahradu se neobejde bez zahradních nůžek. A to ať už na stříhání drobných větviček u stromů, tak na zastřihování různých keřů, rostlin, nebo květin. Zkrátka kvalitní zahradní nůžky jsou investicí, která se rozhodně vyplatí. Tedy pokud vybereme ty správné, jelikož trh je v tomto ohledu poměrně velký. V tomto ohledu je dobré si uvědomit, co s nůžkami nejčastěji stříháme. Je zbytečné kupovat velké, pokud pouze zastřihujeme drobné rostliny, a naopak malými nemůžeme ustřihnout silnější větev. A pokud máme v tomto ohledu jasno, můžeme začít s výběrem.Nůžky by měli v první řadě dobře sedět

Pokud vybíráme ten správný typ, tak zlatou střední cestou jsou takové, které jsou určeny pro maximální ustřihnutí větve o průměru 2 – 2,5 centimetrů. Jedná se o běžný univerzální typ jednoručních zahradnických nůžek, se kterými zaručeně nemůžeme nic zkazit. Důležité však je vybrat správnou velikost, která vám bude dokonale sedět v ruce. Jedině tak půjde stříhání snadno, a to v souvislosti s co nejmenší námahou.

Jedna, nebo dvě čepele?

To hlavní, čím se takové zahradní nůžky také liší, je rozhodně počet čepelí. Pokud vezmeme v potaz nůžky jednočepelové, tak s nimi není problém stříhání třeba suchých větví, a jakýchkoliv rostlin. Navíc je to poměrně nenáročná činnost. Naopak u čerstvých větví může nastat problém, a tak jsou mnohem lepší volbou nůžky dvoučepelové, které se navíc pyšní mnohem větší přesností. Na druhou stranu znamenají o něco větší námahu při samotném stříhání. Na druhou stranu tu lze poměrně dobře eliminovat, pokud místo klasických nůžek zvolíme takzvané převodové, které lépe rozloží samotnou sílu, a tak můžeme při střihu zabrat všemi prsty najednou, a naše síla se dále převádí k čepelím přes ozubená kola.

Jednotlivé typy se samozřejmě liší jak značkou, tak i cenou, a tak je vždy nejlepší cestou najít kompromis i v tom ohledu, jak často je používáme.

O autorovi

Damiha

Zanechte komentář