Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jaké materiály lze použít při zateplování

Autor JanaPK

Zateplení domů je pravidelně  se opakující téma. Nejen že nám správně provedené pomůže snížit náklady na vytápění objektu o nezanedbatelnou částku, bývá také podmínkou při získání některých státních dotací (aktuálně například u “kotlíkové”).

Samotné zateplení je ovšem taky zásahem do rozpočtu, je tedy dobré vědět, jaké jsou možnosti a co za svoje peníze můžete očekávat. Vyjmenujme si proto nejčastější materiály vhodné pro  tepelnou izolaci, včetně jejich nejoptimálnějšího využití.

Polystyrén a minerální vata – nejčastější řešení zateplení

Pěnový polystyrén je nejběžnějším zateplovacím materiálem hlavně proto, že za poměrně málo peněz poskytne dobrou službu. Dobře se s ním pracuje, hodí se ale jen tam,kde je rovný podklad, jinak by pod ním vznikaly kapsy. Minerální vata se dá použít i při nerovnostech. Navíc je nehořlavá a zvukotěsná, takže má širší využití. Je taky poněkud dražší.

V současné době je možné použít sendvičové zateplovací desky, kde je zkombinován pěnový polystyrén  s minerální vatou. Díky tomu se spojují i užitné vlastnosti obou materiálů za rozumnou cenu. Jsou o něco dražší než polystyrénové desky, je možné je ale použít i na požární dělící pásy a k akustické izolaci

Další zateplovací materiály

Stříkaná izolace se hodí všude tam, kde je nutné vyplnit dutiny a jiné nerovnosti. Používá se do příček a sendvičových konstrukcí, je vzduchotěsná a zabraňuje vzniku plísní. Ideální pro zateplení podkroví.

Provětrávané fasády je ucelený systém pro zateplování obvodových zdí domu. Jedná se o systém tvořený roštem, do něhož se vkládá izolační vrstva. Dům se pak obkládá imitací cihel, mezi obklady a izolační vrstvou se nechává větraná mezera. Díky tomu dům nevlhne a neplesniví.

Voštinové izolace se používají především u moderních prosklených domů. Stěna z voštiny má srovnatelné izolační vlastnosti jako 40 cm tlustá polystyrénová deska. Voštiny jsou nejčastěji papírové či plastové perforované panely, které pracují s tokem slunečního záření a tepla.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář