Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zahrada

Pracovní rukavice – kde všude pomáhají a co o nich možná nevíte?

Rukavice. Pro někoho věc, kterou vytáhne jen v zimních měsících, jako ochranu před mrazy a nepříjemným sněhem. Nosí je také chirurgové, i když ti při své práci mají rukavice z jiného materiálu. Ve středověku je například nosili rytíři jako ochranu v bojích. V historii šlo o ochranu rukou. Objevili se prstové rukavice. Staly se postupem času nepostradatelným módním doplňkem.

Ochrana v mnoha ohledech

Rukavice jsou zejména ochrana. Proti pořezání, proti odření, proti popálení, proti chladu, propíchnutí, proti elektrickému výboji, proti polití a poleptání chemickou látkou. Napadlo vás to? Tohle všechno může být práce rukavic. Chrání tak člověka v mnoha ohledech, možná ještě víc, než si myslíte. Když je využíváte k práci, je nutno zde zahrnout opravdu všechno, i tak nejméně pravděpodobná rizika, která vás napadnou.

Pracovní rukavice dnes mají určité normy. Například EN388 což znamená mechanická rizika. Záleží na tom, jaké označení rukavice mají. Každé číslo něco znamená a vypovídá o tom, jak moc chrání ruce při různých věcech.

  • První číslo, od 1 – 4, poukazuje na to, jak odolné jsou rukavice proti oděru, přičemž 4 je nejodolnější
  • Druhé číslo, od 1 – 5, poukazuje na to, jak odolné jsou rukavice proti prořezání
  • Třetí číslo, od 1 – 4, poukazuje na to, jak odolné jsou rukavice proti protržení
  • Čtvrté číslo, od 1 -4, poukazuje na to, jak odolné jsou rukavice proti propíchnutí

Než vůbec jdou pracovní rukavice do obchodů, pak procházejí různými testy. Občas si to lidé neuvědomují, ale právě takové rukavice mnohdy zachrání život, zachrání vás před nejrůznějšími zraněními, pomohou podstatně zmírnit možné úrazy a podobně. nepodceňujte tedy jejich význam.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář