Bydlení Tipy, rady, návody

Šatní moli – jak se jich jednoduše zbavit?

Malý hmyz, který vypadá podobně jako motýl, ale na rozdíl od něj může škodit a také škodí. Na první pohled nevypadají nijak nebezpečně, můžete tedy nabít pocitu, že vám nemohou nikterak uškodit. Bývá rozdíl ve velikosti, tvaru a také barvě. Moli mohou vašemu šatníku hodně uškodit, což rozhodně nechcete.

Kde je najdete?

Ubytovávají se nejčastěji ve skříních, prádelnících, zásuvkách, šatnách. Zkrátka všude tam, kde skladujete oblečení. Jejich domovem je teplé a tmavé prostředí, takže šatny úplně ideální. Navíc se často živí vašim oblečením, takže ty jemné a malé dírky, které na oblečení nacházíte, jsou právě z jejich svačinek nebo obědů. Na první pohled malá stvoření, ale dokáže velmi nepříjemně potrápit. Chcete se molů zbavit. Nejlépe jednou provždy!

Nejraději mají přírodní látky a vlnu. Často se také objevují v čalounění, v pokrývkách nebo přikrývkách. Jakmile se jednou zaměří na nějaký kus oblečení, mají tendence zůstat mu „věrni“ dokud si jej nevezmou na paškál úplně. Dospělí moli žijí asi 20 – 28 dní a během té doby umí naklást 40 – 100 vajíček, což je opravdu hodně! Jak se molů zbavit s pomoci přírodních metod?

Skořicové tyčinky

Vezměte pár skořicových tyčinek, zabalte do papíru a položte do šuplíků, šaten nebo skříní. Moli nemají rádi skořicovou vůni, takže se přesunou o důl dál.

Sáhněte po vysavači

Neodstraní jen prach, kusy jídla, nečistoty, drobky a podobně, ale může také odstranit mrtvý hmyz z vašeho domu. Umí také vysát moli a různé další můry, které jsou na kobercích, přikrývkách nebo oblečení. Navíc s vysavačem se dostanete úplně všude, takže jde o lepší boj s tímto nepříjemným hmyzem.

Levandulové sáčky

Levandule umí skvěle eliminovat moli ve vašem oblečení. Použít můžete sušenou levanduli, levandulové sáčky a dejte jej mezi oblečení. Levandulová vůně moli odpudí.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář