Tipy, rady, návody

Topení – zkuste podlahové vytápění

Chystáte se stavět si svůj vlastní dům? Pak určitě přemýšlíte nad spoustou věcí. Jaké okna si do interiéru vybrat, jakou barvu bude mít interiér, jaká kuchyňská linka nebo jaké topení si vybrat. Většinou se objevuje klasické jedno nebo dvě topení v místnosti. Nicméně, co takhle vyzkoušet topení v podlaze? Teplo bude najednou v celém domě, ne jen v určitých částech. Určitě jde o dobrou volbu, jen pozor, nehodí se úplně všude!

Kdy se hodí podlahové topení?

Pokud žijete v panelovém domě nebo v novostavbě, pak vám nic nebrání si pořídit podlahové topení. Jde v podstatě o elektrické topné rohože, které jsou tvořeny topným kabelem a nosnou tkaninou. Existuje pár podlahových systémů a vy si do svého interiéru vyberete přesně takový, který bude vyhovovat přímo vám či vašim potřebám.

Jednožilový topný kabel

Jde o jeden topný vodič, na konci jsou zakončené studenými konci. Když jej instalujete, je nutná instalační krabička. U tohoto systému je instalace poněkud náročnější, protože je důležité správné rozvržení trasy a to i s ohledem na délku kabelu.

Dvoužilový topný kabel

Na konci má dva vodiče pro napájení, které se zapojují do instalační krabičky. Druhý konec kabelu je možno nechat končit kdekoliv na topné ploše. Tato varianta je jednoduší pro instalaci, ale také je finančně náročnější.

Nutné ve všech místnostech?

To je asi otázka, kterou si často lidé pokládají. Například taková ložnice není ideálním místem pro toto topení, zejména pokud v něm máte koberec nebo je větší část zastavěná nábytkem. Také je zbytečné dávat podlahové topení do vstupní haly, protože se zde pohybujete v botách. Naproti tomu takový obývací pokoj nebo koupelna – zde se skvěle podlahové topení hodí.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář