Tipy, rady, návody Zajímavé

Víte, jak fungují septiky a kdy se vyplatí?

Pokud plánujete výstavbu chaty, chalupy, ale klidně i rodinného domu v oblasti bez veřejné kanalizace, odpadní vodu vyřešíte také septikem či žumpou. V obou případech se jedná o velké nádrže, které slouží k hromadění splašků a odpadní vody. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké jsou mezi těmito variantami rozdíly a proč jsou septiky oblíbenější.

Septik je velká vodotěsná nádrž, do které směřují všechny odpadní vody z objektu. Od žumpy se liší především tím, že disponuje několika komorami a slouží i k čištění. Stejně tak disponuje odtokem, takže pročištěnou vodu můžete potom vypouštět. Potřebujete k tomu však nutná povolení.

Jak septik funguje?

Septiky se vyrábí především z plastu a v kruhovém či hranatém tvaru. Uvnitř jsou rozdělené na několik komor. Velice žádané jsou tříkomorové septiky, přičemž odpadní voda přes jednotlivé komory postupně protéká. Zpravidla platí, že čím je komor více, tím je to lepší, protože nakonec voda neobsahuje tolik kalu a celý proces čištění je efektivnější.

Jednotlivé komory jsou odděleny separačními přepážkami, které zajišťují mechanicko-biologické čištění. Jestliže chcete vodu vypouštět do země, je nezbytné použít nakonec i čistírnu odpadních vod, případně štěrkový filtr.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Pokud si tedy chcete pořídit samonosný septik, potřebujete znát i velikost. Objem zvolte podle toho, jak často nemovitost využíváte, kolik lidí ji využívá a podobně. V rekreačních oblastech jsou vhodné menší septiky. Jestliže však chcete septik k rodinnému domu, sáhněte po větším modelu.

Jestliže hledáte společnost, která má ve své nabídce septiky, podívejte se do pestrého produktového portfolia společnosti Mravec plast. Nabízí vhodné řešení odpadních i dešťových vod, zajišťuje dodávku kvalitních plastových jímek a septiků. Více informací najdete na stránce www.mravecplast.cz.

O autorovi

angelo