Komerční články

Vše co potřebujete vědět o vinylových podlahách

Autor angelo

Vinylové podlahy v sobě díky svému složení spojují výhody hned několika materiálů podlahových krytin. Disponují vlastnostmi syntetických i přírodních materiálů. Díky tomu se vyznačují vysokou odolností, rozměrovou stálostí, příjemným a tichým došlapem, hřejivým pocitem při dotyku bosou nohou, pestrou paletou různých barev a vzorů, snadnou údržbou a jednoduchou pokládkou. Tyto podlahy si navíc zachovávají vynikající užitné vlastnosti a potěší i jejich skvělý poměr cena / kvalita.

barkotex.cz_vinylové podlahy tarkett id Inspiration Limited Edition 70

V čem tkví zásadní výhody vinylových podlah?

První vlastností, kterou se vinylové podlahy vyznačují, je odolnost. Dokáží perfektně vzdorovat mechanickému poškození a oděrům, zároveň jsou odolné proti vodě a vlhkosti, což přináší možnost jejich aplikace v koupelnách a kuchyních.

Po designové stránce nabízejí podlahové krytiny z vinylu široké možnosti kombinací. Díky různorodým dekorům, motivům a barvám je možné je sladit s jakýmkoliv interiérem.

barkotex.cz_Vinylove-podlahy Forbo Allura Flex Decibel

Další nespornou výhodou vinylových podlah jsou jejich izolační vlastnosti. Nejen že dobře čelí vodě, ale dobře si poradí i s odhlučněním místnosti. Za zmínku stojí i skvělé tepelně izolační vlastnosti. Instalace vinylové podlahy je možná i do prostor, v nichž je aplikováno podlahové vytápění. Kombinace těchto dvou prostředků zabezpečuje jejich uživatelům velmi příjemný pocit tepla od nohou.

Vinylové podlahové krytiny nabízejí široké možnosti využití nejen v domácích podmínkách, hodí se i do komerčních prostor jako jsou nemocnice, obchodní centra, sklady, sportovní nebo výrobní haly. Přičteme-li k tomu nepříliš vysokou cenu, jsou vinylové podlahy spolehlivým a finančně nenáročným řešením.

barkotex.cz_Vinylove-podlahy Forbo Allura Flex Decibel2

Z čeho jsou vinylové podlahy vyrobeny?

Vinylové podlahy se vyrábějí buď z měkčeného nebo tvrzeného PVC. Co se týče jejich formy, existují vinylové dílce či role. Další dělení závisí na způsobu pokládky. Máme tak celoplošné lepené dílce, samolepící vinylové dílce, volně položitelné dílce a dílce se zámkovými spoji, ze kterých se sestávají plovoucí vinylové podlahy.

Každá vinylová podlaha může být buď celovinylová nebo vrstvená, dle toho z kolika různorodých vrstev se skládá. Celovinylová podlaha je tedy jednoho složení – několik na sobě nalisovaných vrstev z PVC. Při vícevrstvém modelu zabezpečuje každá z několika na sebe nalisovaných vrstev, určitou funkci. Tu lze vyčíst z jejich názvů, existují vrstvy vyrovnávací (např. pěnová podložka zajišťující vyrovnání drobných nerovností na podkladu), stabilizační (např. podložka ze skleněného rouna zajišťující rozměrovou a objemovou stálost), nosné (např. vrstva z MDF materiálu, která může být opatřena zámkovým spojem), nášlapné (vinylová vrstva z PVC), dekorativní (fólie s natištěným vzorem) či ochranná (ochranná polyuretanová vrstva).

barkotex.cz_Vinylove-podlahy Forbo Allura Safety

Pokládka vinylové podlahy

Dle konkrétního typu podlahy se volí její pokládka. V zásadě existují dvě metody. Pokládá se buď tzv. na volno (v případě plovoucích podlah se zámkovými spoji, volněpoložitelných dílců nebo v případě pokládky vinylových rolí – do 20 m2) nebo za použití lepidla (celoplošně lepené dílce či celoplošně lepené role).

Vinylové dílce lze pokládat několika způsoby.

  • celoplošné přilepení vyžaduje použití speciálního podlahářského lepidla,
  • samolepící dílce,
  • v případě pokládky na volno, tedy bez lepidla, zajišťuje fixaci podlahy protiskluzová úprava rubové strany dílců,
  • za použití zámkových spojů (plovoucí pokládka).

Drtivou většinu typů podlahových krytin z vinylu je nezbytné pokládat na perfektně vyhlazený, vyrovnaný a vysušený podklad. Jedinou výjimkou tvoří speciálně upravené podlahy, které se dokáží vyrovnat i s drobnými podkladovými nerovnostmi. Z tohoto důvodu je lze aplikovat i na stávající podlahu (kromě koberců).

barkotex.cz_Vinylove-podlahy Forbo Allura_Click

Důležitou otázkou je, jak rovného povrchu docílit. Velmi často se tento problém řeší za pomoci samonivelační stěrky. Při její aplikaci, stejně jako při pokládce celé podlahy, se doporučuje zajistit ideální podmínky. Teplota by měla oscilovat mezi 16 – 24 °C, hodnoty vlhkosti vzduchu mezi 30 – 60 %. Pro to, aby se podlaha po pokládce nekroutila, je vhodné, aby si vinylové dílce těmto podmínkám přivykly, umisťují se tak do místnosti, ve které budou pokládány, již 24 hodin předem. A to právě z důvodu aklimatizace.

Aby byl podklad stabilní, rovný, čistý a zároveň suchý je nezbytnou součástí přípravy pokládky. Jakékoliv nepřesnosti se mohou promítnout do finálního vzhledu podlahové krytiny. Dvojnásob toto pravidlo platí u lepených vinylových podlah. Zvýšit šance na správné položení je možné použitím co nejkvalitnějšího lepidla.

Pokládka vinylové podlahy může být realizována i na stávající podlahu a to za předpokladu jejího dokonalého vyhlazení. V případě pokládání například na dlažbu je tedy nutné vyrovnat spáry s okolním povrchem dlažby. Jedinou podlahovou krytinou, na níž vinylové podlahy nelze přímo aplikovat, jsou koberce.

Údržba vinylových podlah

S pořízením vinylové podlahy starosti o údržbu téměř odpadají, je totiž velmi snadná. Frekvence jejího úklidu záleží především na vytížení. V méně rušných prostorách lze počet úklidů omezit až například na dva týdně.

Ideální způsob čištění vinylové podlahy spočívá ve třech krocích:

1) Odstranění fyzických nečistot větších rozměrů.

2) Odstranění drobných nečistot a prachu zametením.

3) Vytření podlahy mopem nebo vlhkým hadrem.

Na vinylové podlahy existují i speciální čisticí prostředky, které jsou velmi šetrné k povrchu podlahy a dokáží prodloužit její životnost.

barkotex.cz_Vinylove-podlahy Forbo Allura_Colour3

Prodejny a výrobci vinylových podlah

Vinylové podlahy jsou rozšířené po celém světě, čemuž odpovídá i množství jejich výrobců. Širokou nabídku vzorů a typů vinylových podlahových krytin nabízí například společnosti Pergo, Designflooring, Tarkett, Centiva, Flotex, Forbo, Gerflor, Moduleo, Fatra, LTA a další.

Jak jejich produkty vypadají naživo, si můžete prohlédnout např. ve vzorkovně společnosti BARKOTEX, kterou najdete ve Vinohradském pavilonu v Praze 2. Další prodejny této firmy se nachází v Praze 5 a 9, v Brně a v Hradci Králové. V Hradci Králové navíc společnost provozuje outletovou prodejnu, kde seženete vinylové podlahy v akci za bezkonkurenční ceny!

O autorovi

angelo

1 kometář

  • Dobrý článek, vinylové podlahy jsou dnes v kurzu. Díky tomu jsem přišel na to, že mohu mít domov mnohem hezčí. Ještě by bylo vhodné také zdůraznit, kde všude lze vinylovou podlahu umístit nebo naopak, kde se to nehodí.

    Jinak přínosné informace. Stále se učím něco nového o vinylových podlahách. Díky za článek 🙂

Zanechte komentář