Komerční články Tipy, rady, návody

I bez řidičáku se dostanete na chatu či k vodě

Autor angelo

Pokud hledáte něco většího než koloběžku a menšího než auto, elektroskútr je ta správná volba. Ani řidičák s níže vypsanými modely není třeba. Ano, v dnešní době je již možné mít plnohodnotný dopravní prostředek bez řidičáku.

Elektroskútr bez řidičáku

Možná se Vám bude zdát zvláštní, že by byl takto velký dopravní prostředek bez řidičáku, a proto nejspíše nebude vypadat jako běžné skútry. Elektroskútry nepodléhají ani registraci vozidla, stačí ho tedy koupit a můžete začít naplno jezdit i bez předchozích návštěv úřadů.

Přitom si elektroskútry bez řidičáku zachovávají svůj typický vzhled a na první pohled by nikoho nenapadlo, že je v podstatě dostupný i pro nezletilé. Jak je to ale možné? Hlavním rozdílem mezi elektroskútry a běžnými dopravními prostředky typu auta nebo motorky je výkon.

Zákon povoluje užívání jakéhokoliv dopravního prostředku do určitého výkonu bez řidičského oprávnění. Ve výsledku to znamená, že můžete řídit cokoliv do rychlosti 25 km/h. A to nejen v České republice, ale i po celé Evropě. 

Rychlost 25 km/h sice není moc, ale pro ježdění ve městech je ideální. Současné elektrokoloběžky kolikrát dosahují stejné rychlosti. U ní jsou ale následky pádu vážnější. Přeci jen elektroskútr je větší, a proto nabízí kromě větší stability i vyšší míru bezpečí.

Vhodné jsou tedy do města na popojíždění mezi destinacemi. Některé modely dokonce nabízejí úložný prostor, takže si s nimi i dojedete nakoupit.

Jaké jsou modely na výběr?

Znáte Babetu, Fichtla, klasický moped a Kobru? Stačí si před název dodat „e“ a máte modelové řady, které se nabízejí na stránkách výrobce – Motoe.cz

e-Babeta je nejoblíbenějším modelem. Je tichá stejně jako ostatní elektroskútry a její údržba spočívá pouze v nabíjení, k čemuž stačí všudypřítomná klasická domácí zásuvka. Díky svému výkonu zvládne i náročnější terén než rovinku po asfaltu. Můžete se s ní tedy i projet do přírody, která i nadále zůstane čistou díky absenci zplodin.

e-Fichtl je výborný společník do měst. Na jedno nabití ujede 40-65 km podle typu baterie, kterou si při pořizovaní zvolíte. Že se jedná o městský dopravní prostředek na první pohled poznáte podle uzamykatelného úložného prostoru, který je součástí základní výbavy.

Ani k e-Mopedu nepotřebujete žádné papíry. Nejen žádný řidičák, ale odpadá i starost s technickým průkazem. Podobně jako e-Fichtl má zabudovaný nosič a kufr.

e-Kobra je od předchozích modelů rozdílná stavbou těla. Větší kola, robustní vzhled a kvalitní tlumiče umožní cestování i v terénu.   Úložný prostor v podobě košíku je připevněn v přední části skútru. Dále má odnímatelnou baterii jako je tomu u elektrokol, na kterou má dojezd až 50 km.

Kromě těchto čtyř modelů, si v rámci každého z nich, je možné vybrat z několika barevných variant. Cena je rovněž příznivá a v porovnání s elektrokoly je zhruba poloviční.

O autorovi

angelo