Nezařazené Tipy, rady, návody Zahrada

Boj se slimáky na zahrádce

Nepěkné, slizké stvoření, které ničí námi s láskou vypěstované záhonky. Pochutnávají si nejen na salátu, ale i listech jiné zeleniny či dokonce kytičkách. Apetit slimáků, kterých existuje několik druhů, je téměř neomezený. Jaké bylo mé zklamání, když jinak košaté květináče překypující barevnou a voňavou krásou počaly chřadnout. Invaze slimáků je noční můrou všech zahrádkářů. Mnohdy není tak jednoduché je jich zbavit. Existuje nespočet chemických prostředků na tyto vetřelce, ale hubit je můžete i ekologickým způsobem. Přinášíme vám pár rad, jak zatočit se slimáky.Boj se slimáky na zahrádce

Ruční sběr

Jednoduchý, ale ne příliš účinný je ruční sběr slimáků. Nejlépe je tuto výpravu podniknout v nočních hodinách, kdy opouštějí svůj úkryt. Pokud máte to srdce, zalijte je vřelou vodu. Jestliže chráníte vše živé i tyto slizké vetřelce, odneste je moc daleko a doufejte, že nenajdou cestu zpět.

Kofeinový postřik

Ten rostlinkám neublíží a slizkým darmožroutům zabrání pochutnávat si nadále na vaší úrodě. Na záhonu buď udělejte bariéru z pilin a tu polijte klasickou kávou s lógrem. Stejně účinná bude i rozpustná káva. Pokud máte rozprašovač, postříkejte kávou rostliny. Na slimáky působí jako smrtelný jed.

Bylinky na pomoc

Po okrajích záhonů vysázejte bylinky, které plže odpuzují: řeřicha, šalvěj, tymián, hořčice, levandule, kopr, měsíček, okrasné traviny, hortenzie.

Ovesné vločky

Klidně zkuste rostliny nejdříve postříkat kávou a poté posypte záhony vločkami. Plži si na nich pochutnají, ale v jejich těle společně s vodou nabobtnají a to slimáka usmrtí.

Nachystejte pastičky

Zasuňte do zeminy konzervu se zbytkem psího či kočičího žrádla a vyčkejte, až do ní slimáci nalezou. Ušetříte si tímto noční sběr. Pak učiňte výše uvedené. Buď je odneste hodně daleko, nebo slijte vřelou vodou. Stejnou službu udělají i namočené granule.

Opijte je neřády

Jestli něčemu nedokážou odolat, tak je to pivo, které je usmrtí. Pastičku si vyrobíte lehce. Zapusťte do zeminy kelímek tak, aby kousek čouhal nad zeminu. Nalijte do něj pivo a jednou za dva až tři dny kelímek s mrtvolkami slimáků vyprázdněte a dolijte nové pivo.

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

1 kometář

  • Vyhrál jsem boj se slimáky.Jednoduché ,levné,účinnost 100%.
    Potřebujeme k tomu jen drátěné (né umělé !)pletivo s malými oky,kterými slimák neproleze.Nastřiháme úzké pásky asi 5-10 cm široké.(mohou být i širší,ale není třeba).V místě střihu zůstanou krátké,velmi ostré drátky.S těmito pásky pletiva vytvoříme kolem záhonu zábranu.Pozor na ruce.Drátky jsou moc ostré.Slimáci nemají šanci.Na konci sezóny pásky pletiva uschováme,pro opětovné použití.

Zanechte komentář