Tipy, rady, návody Zahrada

Úchvatná akácie – jak ji pěstovat?

V úvodu by bylo asi nejlepší představit tuto rostlinku a napsat o ní pár zajímavostí. Většina těchto rostlinek, které okouzlují svým olistěním a překrásně žlutým květenstvím pochází z Austrálie. V našich podmínkách by celoročně nepřežila, přesto je možné se také u nás těšit z jejího půvabu. Akácie patří mezi nejznámější dřeviny Austrálie. Celkově existuje kolem 1500 druhů a jen v Autsálii jich zdomácnělo kolem tisíce. Daří se jim na suchých, ale i stále vlhkých stanovištích, od mořského pobřeží, až po horské oblasti. V tropech a subtropech celého světa se pěstují jako okrasné zahradní rostliny. Drobnolisté akácie se hodí rovněž pro pěstování ve formě bonsají.

shutterstock_94409617

Důmyslná příroda

Některé druhy akácie vytvářejí v přírodě symbiotické vztahy. Například na kořenech akácie hostí bakterie Rhizobium, které dokážou poutat vzdušný dusík a tím pak zásobují rostlinu. Ta zase na oplátku za tento cenný prvek poskytuje bakteriím jiné potřebné látky. Dále pak akácie udržuje velmi dobré vztahy s mravenci. Ti využívají k bydlení její duté trny a ti na oplátku chrání rostlinu před škůdci.

Podmínky pro pěstování

Akácie má ráda lehčí a propustnou půdu (zemina smíchaná s pískem). Vyžadují dostatek sluníčka a během sezóny potřebují bohatou zálivku. Pro její zazimování jsou vhodné chladné, ale světlé míta o teplotě kolem 10-15 stupňů. Zálivku v této době omezíme. Během zazimování rostlina často úplně zastaví svůj růst a nezřídka i ztrácí olistění. Během zimy jí pěstujeme, jako pokojovou rostlinu a během zimy může zdobit naše zahrádky. Rozhodně pamatujte, že není mrazuvzdorná a jakmile se dostane na 7 stupňů tak vám uhyne.

Návod na pěstování

  • Semínka necháme namočené 24 hodin v teplé vodě, až naklíčí
  • Namícháme si substrát, který bude dobře propustný
  • Klíčení probíhá nejlépe za teploty 20 stupňů
  • Umístíte do polostínu a nedáváme na přímé slunce

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

Zanechte komentář