Tipy, rady, návody Zahrada

Máte na zahradě nebo v okolí jilm? Využijte jeho léčivé potenciály – 1. díl

Autor Makawiel

Jilm červený nebo také indický, jak chcete, je strom známý pro svou tmavě hnědou až červenohnědou kůru. Tato kůra obsahuje sliz, který po smíchání s vodou vytváří kluzký gel.

Ten má mnoho léčivých vlastností. Obsahuje antioxidanty, jenž mají protizánětlivé vlastnosti. Vnitřní část kůry vlastní bohaté živiny jako taniny, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, zinek, betakaroten a vitamíny B1, B2, B3 a C.

Pokud nevíte, kde jilm najít v přírodě, můžete se přiklonit ke kupované sušené jilmové kůře. V obchodech se zdravou výživou, bude k sehnání v různých formách, např. čaje, pastilky, tablety, prášek a tekuté extrakty k obkladům.

Kůra se sbírá od března do dubna, dá se brát i z mladých větviček. Starou rozpraskanou kůru nechte na stromě, obsahuje minimum léčivých látek. Jilm vyžaduje ke svému růstu vlhké místo. Kůra se dá sušit ve stínu, ale na slunci bude tento proces rychlejší.

Zde jsou nejúžasnější zdravotní výhody jilmu

Léčí zánětlivé onemocnění střev

Jilm pomáhá uklidnit sliznici žaludku a střev. To snižuje výskyt podrážděného žaludku, což je považováno za jeden z nejběžnějších příznaků zánětlivých onemocnění střev – Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a syndrom dráždivého tračníku. Rovněž podporuje střevní peristaltiku a usnadňuje rychlejší hojení.

Na zmírnění příznaků spojených se syndromem zánětlivého střeva

Rozpusťte 1 lžíci jilmového prášku ve sklenici horké vody. Nechte odstát po dobu 5 minut. Pijte alespoň 1 hodinu po užití jiných střevních léků cca 2 – 3 x denně.

Na zklidnění bolesti v krku

Sliz z jilmu pokryje hrdlo a poskytne mu okamžitou úlevu od bolesti v krku, ať už je bolest způsobena běžným nachlazením, kašlem, laryngitidou nebo angínou. Gel uklidňuje podrážděné hrdlo a zmírňuje zánět včetně bolesti. Ve skutečnosti je univerzální přísadou do pastilek v krku.

Přidejte 2 čajové lžičky vnitřní kůry jilmu na 2 šálky vroucí vody. Zakryjte po dobu 5 až 10 minut, poté pijte 2 x denně po dobu několika dní.

O autorovi

Makawiel