Zahrada Zajímavé

Možná se budete divit, ale i opuncie může být okrasou české zahrádky

Autor Makawiel

Nopal, také známý jako opuncie, pod vědeckým názvem Opuntia ficus-indica, je druh rostliny patřící do čeledi kaktusů. Opuncie obvykle roste v suchých oblastech a je součástí nejrůznějšího kulinářského a gastronomického umění.

Oblíbená zejména v některých oblastech Mexika a Latinské Ameriky, ale také výzvou pro naše zahrádkáře!

Vědecké studie prokázaly zdravotní přínosy a opuncie je superpotravinou

Jedná se o rostlinu bohatou na polyfenoly, polysacharidy, flavonoidy, vitamíny, vlákninu, polynenasycené tuky a bílkoviny, což jí propůjčuje také antioxidační, protizánětlivé a hypoglykemické vlastnosti. Mexičané jí přidávají do jídla, ale vyskytuje se také ve formě čaje, džemů a éterických olejů. Není tedy výjimkou, že se nachází i v kosmetických přípravcích.

Cukrovka

Některé studie naznačují, že konzumace 500 gramů nopalu, může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi u diabetiků. Obsahuje totiž polysacharidy, rozpustnou vlákninu jako je pektin a další látky, které regulují inzulín. Ten následně sníží hladinu cukru v krvi.

Cholesterol

Nopal zjevně blahodárně působí na úroveň špatných receptorů LDL cholesterolu v játrech, což má za následek snížení hladiny cholesterolu v krvi. Jelikož nopal vlastní polynenasycené tuky (kyselina linolová, olejová a palmitová) zvyšují současně i hladinu dobrého HDL cholesterolu a zabraňují vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

Rakovina

Opuncie a její antioxidační sloučeniny – fenoly, flavonoidy, vitamín C a E chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a snižuje oxidativní stres. Při konzumaci 200 – 250 gramů dužniny by mohla chránit před vznikem rakoviny.

Nervový systém

Nopal chrání buňky nervového systému. Tento typ kaktusu vlastní různé látky v podobě nikotiflorinu – látky s protizánětlivým a ochranným účinkem na neuronální buňky. Snižuje taktéž riziko demence.

Hubnutí

Nopal je ingredience s nízkým obsahem kalorií, přesto zdrojem vlákniny. Po jídle zvyšuje pocit sytosti, takže nemáte brzo hlad.

Trávení

Nopal je zásobárnou pektinu a slizu (rozpustné vlákniny), která pomáhá zlepšit trávení a průchod střevem. Zmírňuje příznaky průjmu i zácpy. Předchází vzniku žaludečních vředů.

Antivirotikum

Bylo také zjištěno, že pichlavý kaktus má antivirové vlastnosti, zejména proti viru herpes simplex.

O autorovi

Makawiel