Bydlení Tipy, rady, návody Zajímavé

Vánoční povlečení nesmí ve vaší ložnici chybět

Autor angelo

I letos se těšíte, jak perfektně vyzdobíte na Vánoce svůj domov? I když do nich ještě pár týdnů zbývá, vy už pilně pracujete na nejrůznějších vychytávkách a ozdobičkách. Některé si možná sami vyrábíte, originalita se přece cení. Nezapomněli jste ale náhodou na výzdobu místnosti, kam chodíte jen vy? I ložnice se může obléknout do vánočního kabátku.

Vánoce si máme užívat

Mnozí z nás se zděsí pokaždé, kdy slovo Vánoce zazní. Ještě do nich přece zbývá tolik času. Přesto už jsou obchody po strop plné vánočního zboží, Vánoce na nás křičí i z každé reklamy. Přitom jsou to svátky klidu a pohody, které si máme užít ve společnosti svých nejbližších. Nezáleží tolik na dárcích, na úklidu, na cukroví, mnohem důležitější je pohodová atmosféra a blízkost našich nejbližších.

Vyzdobte si byt

K té útulné atmosféře jednoznačně přispívá vánoční výzdoba. I v tomto případě platí, že méně je někdy více, vyzdobte si byt či dům podle svého vkusu, nezapomeňte si ale pořídit i vánoční povlečení do ložnice. I tam si přece můžete svátky užívat.

Jak vybrat nejen vánoční povlečení?

Taky máte pocit, že se z toho dělá věda? Stačí si přece vybrat povlečení, které se vám líbí, vyprat ho a povléknout. Nebo snad ne?

Ne, tak to opravdu nestačí. I výběru povlečení je třeba věnovat pozornost, přece nechcete, aby se po pár vypráních proměnilo v nepoužitelný hadr, barvy vybledly, nebo vás v noci škrábalo a kousalo. Jak tedy na to?

Nejdůležitější je materiál

Při výběru povlečení patří mezi základní pravidla dobře zvolit materiál. Právě od něj se totiž odvíjí pozitivní i negativní vlastnosti povlečení jako třeba savost, prodyšnost, hebkost a to, zda vás zahřeje nebo ochladí. Pak následují rozměry a motiv.

  • Klasikou oblíbenou už dlouhé roky je bavlna. Takové povlečení se hodí na léto i zimu, je prodyšné, savé, měkké na dotek a snese i vysoké teploty praní. Jen se musíte smířit s tím, že se mačká, tak ho budete muset žehlit.
  • Oblíbené je i krepové povlečení, u kterého se v pravidelných pruzích střídá jemná a zvrásněná část. Jeho velkou výhodou je, že se nežehlí, jinak si ale zachovalo všechny vlastnosti bavlněného povlečení. I krep je totiž bavlna, jen jinak zpracovaná.
  • Na oblibě roste i novinka poslední doby, tedy povlečení z bavlněného saténu. Je příjemně lesklé, měkké, dlouho vám vydrží a spát pod ním? To je radost.
  • Během chladných nocí oceníte flanelové povlečení z počesané bavlny. Zahřeje, pohladí po těle i po duši.
  • Na zimu se hodí i povlečení z mikroplyše. Jeho jemné chloupky nelechtají, ale hřejí, doplnit ho můžete i o prostěradlo z mikroplyše.

Víte, že barva povlečení by měla ladit s ostatním vybavením interiéru, ročním obdobím nebo příležitostí, ke které povlečení vybíráte? Když jde o to vánoční, jsou in barvy jako červená, modrá, zelená, stříbrná nebo bílá. Z motivů pak sobi, stromečky, hvězdičky, vločky nebo vánoční ozdobičky v nejrůznějším provedení.

O autorovi

angelo