Bydlení Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Záruky na tepelná čerpadla – co je dobré o nich vědět

Autor angelo

Rádi byste měli jistotu, že vám tepelné čerpadlo bude sloužit spolehlivě dlouhá léta bez nutnosti investic do jeho opravy? Jednou z možností je dokoupení nadstandardní záruky. Ještě než se k tomuto kroku rozhodnete, je vhodné vědět následující…

Zákonná záruka

Na tepelná čerpadla se vztahuje plná dvouletá záruka definovaná občanským zákoníkem, která platí od doby uvedení čerpadla do provozu, přičemž prodejce je v rámci této záruky povinen odstranit veškeré závady na své vlastní náklady. Tato záruka nemusí být nijak ošetřena v kupní smlouvě, zákazník na ni má nárok automaticky.

Nadstandardní záruky

Někteří prodejci či dovozci tepelných čerpadel nabízí nad rámec zákonné dvouleté záruky. Podmínky jsou již upraveny výhradně smlouvou, tj. nijak ji neošetřuje občanský zákoník.

Setkat se můžete například s prodlouženou zárukou nabízenou na třetí až pátý rok tepelného čerpadla, která kryje náklady na vadný díl a jeho náhradu.

Někteří prodejci či dovozci dále nabízí také tzv. materiálovou prodlouženou záruku na kompresor, která zákazníka chrání na dobu mezi pátým a desátým rokem provozu tepelného čerpadla. Tento typ záruky kryje pouze náklady na vadný díl, tzn. náklady na výměnu dílu již platí zákazník.

Záruky nemusí být výhodné

Zatímco zákonná dvouletá záruka chrání zákazníka vždy, bez nutnosti její úpravy kupní smlouvou či „dokoupení“ coby doplňkové služby, u nadstandardních záruk už je tomu jinak. Výše uvedené záruky nad ochrany plynoucí z občanského zákoníku je možné získat pouze po splnění podmínek typu:

  • dokoupení dalších služeb, např. pravidelného servisu,
  • jejich koupí coby standardního produktu.

Před uzavřením takových záruk je vhodné posoudit:

  • Cenu doplňkových služeb či záruky jako takové.
  • Rozsah záruky a výluky z plnění (tj. okolnosti, za kterých prodejce či dovozce nejsou povinni plnit své povinnosti).
  • Schopnost dovozce či prodejce těmto zárukám dostát. V praxi již došlo k situacím, kdy prodejce nebyl schopen dostát svým závazkům, přičemž klienti po krachu tohoto prodejce museli řešit opravy tepelného čerpadla tak, že si tyto práce koupili u konkurenční společnosti.

Více informací o zárukách na tepelná čerpadla najdete na stránkách Abeceda-cerpadel.cz, kde je vám rovněž k dispozici odborná poradna.

Zdroj obrázku: Skylines / Shutterstock.com

O autorovi

angelo