Bydlení Komerční články Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zajímavé

Oblékněte Svůj Dům do Moderního Kabátu

Autor angelo

Říká se, že ´šaty dělají člověka´a přesně to  by se dalo říct o fasádách. Dělají z holé stavby dům.  A proto stejně tak jak nás má kabát chránit před nepřízní počasí tak i fasády jsou důležité pro zvýšení odolnosti domu. Co se týče fasád domů, skrývá se za nimi ještě něco víc než jenom obal, který odolává rozmarům počasí, působení mikrobů a dalších nečistot. Pokud se rozhodneme skoncovat s nudou a pořídit si zbrusu nový moderní, lesklý kabát tak bychom měli aplikovat stejnou metodiku na svůj stavební projekt. Kromě klasických omítek, jsou dnes v nabídce stavebnin i fungl nové fasádní systémy. Jedná se o typ fasády kde se na pevné konstrukce ze dřeva či kovu uchycují prvky z různých materiálů. Dodávají domu kromě potřebné izolace a ochrany také nový moderní vzhled, a Vaše stavba se stane předmětem závisti širokého okolí. 

Oblíbené fasádní prvky

Fasáda by měla prvořadně sloužit domu, ale také by se měla majiteli domu líbit. Naštěstí pryč jsou ty doby kdy se každý dům mohl těšit na to, že ho někdo jednou za rok či dva natře na šedo nebo žluto. Dnes si mohou majitelé domů vybírat mezi dřevěnými obklady, sklem, obklady z kovu nebo i imitace kamene.

Největší popularitě se těší dřevo, ale je třeba se o něj starat, aby nepodlehlo hnilobě. Existují oleje, a měkké laky kterými dřevo natřeme. Zachováme tím jeho přirozenost, nepřekrýváme ho a necháme ho dále pracovat. Tento typ fasády se mění, a časem získá přirozenou patinu a lépe zapadne do svého okolí.

Dále se čím dál tím více sází na další přírodní materiál – kámen. Kvůli své váze ho na fasádách neuvidíte v kusech ale roztříštěný na menší částečky, pásky. Nebo v jeho lehčích imitací.

Čím dál tím víc se v našem okolí, ale objevují domy, které mají fasádní prvky z kovu. Kvůli váze se opět jedná o pláty, většinou pozinkované ocele. Moderní designové budovy často využívají tohoto materiálu jeho hladký povrch odráží sluneční paprsky, jeho chladný vzhled zapadá do urbanistického okolí.  Dost často jde ruku v ruce se sklem. To však výrazně ovlivňuje tepelně izolační vlastnosti fasády. Jeho předností je, že ho lze barevně i texturově upravovat.  Pokud se bojíte, jeho křehkosti tak nemusíte. Sklo využívané na fasádní obklady  je speciálně ošetřené.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv ze zvýše zmíněných materiálů je dobré zvážit co od své fasády očekáváte co se týče funkčnosti. Také vemte v potaz údržbu, náklady na opravu a životnost.  V neposlední řadě však dejte na své srdce a jděte do toho a splňte si svůj sen!  Když můžete Vy mít kabát dle poslední módy tak i Váš dům.

O autorovi

angelo