Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

5 rad, které při rekonstrukci koupelny využijete

Autor JanaPK

Když se pustíte do rekonstrukce koupelny, je řada věcí, na které je nutné se zaměřit. Musíte myslet na rozvody elektrické energie,odpadu a vody, na tloušťku stávajících příček a možnost zasekání rozvodů do zdi. Později přijde na řadu správný výběr podlahy, vytápění a větrání.

To vše čeká na vaše rozhodnutí, stejně jako to, zda si objednat firmu nebo se do rekonstrukce pustit sami. Nepomůžeme vám rozhodnout všechno, následující rady vám ale rozhodně pomůžou.

Rekonstrukci si naplánujte

Před zahájením prací byste měli mít jasno, kde co bude v koupelně stát, jak velká bude vana či umývadlo, kolik budete potřebovat zásuvek na elektřinu. Všechno, co budete kupovat, byste měli objednat před započetím rekonstrukce, hlavně sanitu, abyste měli vanu i umývadlo, případně WC a bidet ve stejném designu.

Promyšlené stavební práce

Rekonstrukci koupelny děláte proto, aby vám sloužila lépe než doposud. Proto je dobré rozmyslet si, kde nejvíc využijete elektrické zásuvky, jak si v místnosti rozvrhnout osvětlení, či kam umístit umývadlo, abyste do něj neustále nebouchali dveřmi. Myslete na to, že se budete muset dostat k odtoku z vany při čištění odpadů a také ke stupačkám, takže si v obou případech naplánujte dvířka.

TIP: Jednotky řízeného větrání zvýší kvalitu pobytu ve vaší domácnosti a sníží účty za teplo.

Jakou podlahu do koupelny?

Vhodným základem může být podlaha vylitá z betonu a použití  linolea, PVC nebo dlažby jako nášlapné vrstvy. Jednodušší a velmi dekorativní podlahou do koupelny může být kamenný koberec. Pokud se rozhodnete pro dlažbu, vybírejte s protiskluzovou úpravou, zabráníte nepříjemným úrazům.

Výběr obkladů podle současných trendů

Pokud jde o výběr obkladů, varujte se příliš tmavých barev v malých koupelnách a nekombinujte mnoho vzorů a dekorů. V současní době jsou v oblibě stejné kachle na stěně i na podlaze, interiér se jimi sjednotí. Dalším trendem dnešních koupelen je obkládání kamenem, letos jednoznačně vede matná terakota. Také tvrdé, vlhku odolné dřevo je velmi zajímavým obkladovým materiálem.

Vytápění a větrání je v koupelně důležité

Ve vlhkém prostředí snadno vznikají plísně. Bez dostatečného větrání si zaděláte na zdravotní potíže. Pokud nemáte v koupelně okno, je třeba počítat s ventilátorem. Vytápění pak je možné zajistit infrazářiči nebo topnými žebříky, na nichž lze sušit vlhké prádlo.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář