Hobby Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Jak na výběr spolehlivého dalekohledu pro lovce a myslivce?

Autor angelo

Loveckou a mysliveckou činností se v tuzemsku zabývají tisíce lidí, nemluvě o trampingu, který je v Česku stále poměrně značným fenoménem, byť už ne tak silným jako ještě třeba v devadesátých letech minulého století. K těmto koníčkům a pro některé z vás také plnohodnotným profesím nepochybně patří sledování fauny a flory pomocí dalekohledů. K tomu, abyste měli maximální výhled, je zapotřebí si pořídit skutečně kvalitní dalekohled. Jaké by měl splňovat parametry?

Optické vlastnosti

Pro moderní dalekohledy je zásadním prvkem kvalita optiky. V současnosti se klade důraz hlavně na udržení dobré světelnosti za všech podmínek, jež venku panují. Proto je dobré volit produkty se speciálními povlaky, díky nimž se u dalekohledů zajistí perfektní světelná propustnost. Příkladem výrobků, které v tomto směru rozhodně nezklamou, jsou dalekohledy značky FOMEI. Jsou určené pro širokou veřejnost a poměrně dostupné. Výrobce na trh dodává také moderní puškohledy, jež se instalují na dalekonosné zbraně – brokovnice apod.

Zmíněná značka využívá novou technologii, která snižuje nepříjemné odrazy světla. Máte pak nejen lepší výhled, ale zároveň během slunečného počasí nevydáváte zbytečné odlesky od dalekohledu, což by mohlo odradit pozorující zvěř během lovu.

Hmotnost

Důležitým parametrem je bezesporu také hmotnost dalekohledu. Ideální je, pokud má i robustnější zařízení minimální hmotnost tak, abyste jej snadno mohli držet v jedné ruce a netrápili se při jeho nošení po lesích. Špičkové dalekohledy dnes mívají hmotnost jen kolem 1 kilogramu, byť disponují širokým tělem, především pak objektivem.

Ostření

Určitě si při výběru dalekohledu všímejte rovněž zorného pole či minimální ostřicí vzdálenosti. Za dobrý model se kupříkladu považuje produkt, jenž má ostřicí vzdálenost alespoň 2,5 metru. I na krátkou vzdálenost pak lze dokonale zaostřit do nejmenších detailů.

O autorovi

angelo