Komerční články Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jak se efektivně chránit během svařování?

Autor angelo

Jako zruční domácí kutilové se určitě rádi pustíte do svařování, což je jinak poměrně odborná činnost, na kterou je zapotřebí mít jisté znalosti a dovednosti. Ani v domácích podmínkách se ale nevyplácí opomíjet bezpečnost práce. Zapomenout proto nesmíte na alespoň základní ochranné prvky a pomůcky.

Používání svářečky je do značné míry rizikovou záležitostí. Při manipulaci s ní totiž vzniká ostrý plamen. Používáte-li například klasické wolframové elektrody, kdy probíhá svařování metodou TIG, potažmo tavení elektrickým obloukem apod., dochází rovněž ke značnému odlétávání jisker. Proto je nesmírně důležité si chránit obličej, především pak zrak. Jestliže si nezakryjete oči, snadno může dojít k zánětu spojivek, při delší činnosti dokonce hrozí oslepnutí.

Svařovací kukly jsou nezbytnou bezpečnostní pomůckou

Pro ochranu očí se dají použít tmavé brýle, daleko praktičtější a účinnější jsou však speciální svařovací kukly. V moderní verzi se jedná o samostmívací kukly. Jak už z jejich názvu vyplývá, jsou vyvinuté tak, že se dokážou samy automaticky ztmavit dle toho, jaká je aktuální intenzita plamene během svařování. Moderní svařovací kukly poznáte dále dle velikosti jejich průzoru a snadného způsobu vyklápění zorníku, abyste je při pauzách nemuseli sundávat a následně opět nasazovat celé. Svět svářeček dnes nabízí velmi rozmanitou škálu svařovacích samostmívacích kukel v různých cenových relacích. Na těchto ochranných pomůckách se ale rozhodně nevyplatí zbytečně šetřit.

Podcenit nelze ani kvalitu pracovních oděvů

Kromě svařovací kukly si dejte rovněž pozor na zakrytí končetin. Je vhodné mít na sobě během svařování oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi tak, aby od jisker a plamene nemohlo dojít k popáleninám, což jsou další častá zranění při tomto druhu práce.

O autorovi

angelo