Tipy, rady, návody

Jak oloupat mandle

Autor angelo

Jak oloupat mandle? Mandle se řadí mezi vynikající pochutiny. Používají se jak na přímou konzumaci, tak pochopitelně při vaření anebo pečení. Vánoční pečení si mandle doslova vyžaduje a některé kousky vánočního pečiva jsou v tomto ohledu typické. Mandle patří mezi jádra, které jsou poměrně pevná a disponují hned dvěma základními vrstvami. Tu úplně svrchní tvoří velmi silná pecka, která připomíná svou pevností klasický ořech. Tvarově se ale jedná spíše o něco, co je podobné peckám meruněk. Vnitřní slupku tvoří docela jemný obal, který je ale na vnitřním jádru po proschnutí mandle doslova přilepený. Jeho odstranění je poměrně náročné.

Rozlousknutí mandle

Jestliže koupíte mandle v surovém stavu i s tvrdým vnějším obalem, pak jej bude nezbytné rozlousknout. Použít můžete klidně i klasický louskáček na ořechy. Bez větších problémů ale zvládnete rozlousknutí tvrdého obalu i za pomocí kleští či kladívka. Jinak se ale mandle z drtivé většiny prodávají již vypeckované, a to pouze v podobě jádra se slupkou. Tu je zapotřebí ovšem také odstranit!

Odstranění slupky z jádra

Nejsložitějším úkonem při loupání mandlí je odstraňování slupky přischlé na jádru. Pokud se o to pokusíte pouze v suchém stavu, tak se vám to s největší pravděpodobností nepodaří. Ideální je dát mandle do horké vody a nechat je delší dobu vařit. Postupem času dojde k tomu, že mandle i ve slupce nabydou a dostanou do sebe určitou vlhkost. K vytažení mandlí nepotřebujete prakticky nic kromě sítka. Na to jednoduše mandle nasypeme z hrnce a zůstanou na povrchu sítka. Pak již stačí mandle pouze ochladit studenou vodou. Budou-li chladné, můžeme začít s loupáním do připravené misky. Půjde to skutečně snadno a za několik minut budete mít naloupaný klidně i celý sáček mandlí. Použít je lze prakticky ihned, a to za jakýmikoli účely dle vlastního uvážení.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář