Hobby Tipy, rady, návody

Jak si vyrobit domácí lepidlo

Autor angelo

Výroba domácího lepidla není dnes úplně běžná, jelikož v supermarketech a jiných prodejnách jsou k dispozici mnohá kvalitní lepidla. Pokud ovšem ale chceme ušetřit anebo se rozhodneme lepit v době, kdy mají obchody zavřeno, pak si klidně můžeme vyrobit hned několik různých typů lepidel, která nám mohou perfektně sloužit. Jedná se ale o lepidla určená pouze na papír. V každém případě nepředpokládejte, že lepidlo vyrobené doma bude schopno přilepit třeba kovové anebo dřevěné součásti. Soustřeďme se tedy na to, jakým způsobem lze lepidlo vyrobit. Pro orientaci uvedeme dvě základní možnosti výroby lepidel.

Lepidlo z mouky

Asi největší klasikou mezi podomácku vyrobenými lepidly je to, které vzniká z mouky, a to především té pšeničné. Ta se smíchá s vodou a dovede k varu. Po odstátí dochází ke vzniku lepivé hmoty, jež je schopna perfektně přilepit papíry k sobě. Místo mouky se dá ale také použít klidně i kukuřičný škrob, který pojí materiály také výtečně. Pokud byste chtěli mít poněkud silnější a komplexnější lepidlo, tak do mouky klidně můžete navíc přidat cukr. Ten dokáže jednotlivé složky ještě efektivněji propojit a vznikne tak ideální lepidlo, které můžete použít na slepení papíru.

Lepidlo z kaštanů

Zajímavou variantu lepidla vyrobeného doma představuje i lepidlo z kaštanů. To se vyrábí poměrně jednoduše. Jeho výroba je ale omezena na dobu, kdy zrovna dozrávají kaštany. Ze suchých kaštanů lepidlo nevyrobíme. Kaštany je třeba před přípravou lepidla oloupat a rozdrtit. Poté, co se vám to podaří, musíte kaštany smíchat s vodou. Vznikne lepkavá hmota, do které se ještě navíc přidá formalín. Ten dá vzniknout hmotě, jež velmi nápadně připomíná klasický pudink. Hmotu necháme v klidu vychladnout. Po jemném ztuhnutí ji pakl můžeme úspěšně používat.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář