Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zahrada

Jak správně provádět jarní nátěr plotu?

Jaro je tady a to znamená jediné, po dlouhé zimě zase vyjdete ven na svou zahradu a začít jí revitalizovat po zimních měsících. Nánosem sněhu, deště, větru a nízkých teplot trpí nejen váš dům, zahrada, chodník, pergola, ale také například plot. Nyní je třeba začít s renovací. A právě na plot, bohužel, lidé často zapomínají. Rozhodli jste se provádět jarní nátěr plotu? Pak je ideální čas!

Začněte s přípravou

Prostor okolo plotu vykliďte, protože i když se snažíte opravdu důkladně, barva může ulpívat na rostlinách, květináčích a okolí. Možná si říkáte, že to je zbytečně zdlouhavé, ale ve finále si tím ušetříte spoustu práce. Pokud je okolo plotu tráva nebo keře, pak je odstraňte, podobně jako všechen nepořádek, který je okolo. Pokud to jen trochu jde tak pod plot umístěte plastovou fólii nebo látku, kde bude kapat barva.

Odstraňte starý nátěr, a pokud potřebujete, odstraňte plíseň, z kovového plotu odstraňte rez. Místa, která nebudete natírat, pečlivě olepte malířskou páskou. Sáhněte po té správné barvě, kterou použijete na venkovní nátěr. Tu vybírejte pečlivě, protože musí odolávat různým povětrnostním vlivům, musí ustát sníh, déšť, sluneční paprsky, kroupy, mráz, extrémní teploty a podobně. Barvy vybírejte také podle toho, zda natíráte dřevěný nebo kovový plot.

S čím natírat?

Máte-li v plánu natírat vysoký plot, pak je skvělým pomocníkem stříkací pistole. Práce vám půjde pěkně od ruky. Je-li plot dřevěný, pak jej stříkejte po směru větru a vláken. Nezapomeňte na nezbytný respirátor, který vás ochrání. Závěrečné úpravy dolaďte štětcem.

Je-li plot nízký, pak můžete zvolit váleček na ty větší plochy nebo štětec, který se dostane i do těžko přístupných míst a částí.

Kovový plot má často složitější konstrukce, proto je nejlepší jej malovat ručně za pomoci štětce. Možná to bude složitější a náročnější na práci, ale uvidíte výsledek, který jistě stojí za to!

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář