Tipy, rady, návody Zahrada

Jste připravení na letní grilování?

Letní „grilovačky“ patří bezesporu mezi jednu z oblíbených činností. Spojuje hned dva v jednom – zábavu a naplní žaludek. Grilování jinak zvané barbecue je metoda přípravy jídla, která tkví ve využití žáru a horkého kouře. Při této příležitosti se používají různé marinády, směsi koření a omáčky. Již hotových přípravků se nabízí celá řada, ale mnoho lidí si umí chutnou marinádu vyrobit sama. Někdo rád jemnější a jiný pikantní. Dokonce se na marinování používá pivo či víno. V tomto ohledu se fantazii meze nekladou. My vám dnes přinášíme pár drobných rad, které u grilování můžete využít. Jste připravení na letní grilování

Rady pro grilování

Jako první krok je vhodné očistit rošt a potřít ho jedlým olejem, maso se tak nebude připékat a přichytávat. Jestliže máte starý rošt, který už se netváří příliš vábně, lze použít misky ke grilování, které jsou k tomu určené. Mají otvory a maso tak neztratí nic ze své vůně.

Zkontrolujte, zda máte dostatek topiva: dřevo k topení či borové vysušené šišky. Před plánovaným grilováním naložte maso na dvě až tři hodiny do marinády. Jak bylo uvedeno, těch je celá škála: bylinkové, vinné, pivní, whisky, pikantní, nasládlé, citrónové, čínské, brusinkové a další. Silnější plátky masa bude lépe rozklepat, případně předpéci v troubě a teprve následně dodělat na roštu. Maso negrilujte nad žárem, počkejte, až zůstanou jen doutnající uhlíky. Pečící maso nikdy nepropichujte, unikla by z něj šťáva a bylo by vysušené. Rovněž ho nedávejte na gril nikdy přímo z mrazáku. Venkovní strana by se mohla lehce spálit a uvnitř zůstalo syrové. Přepalováním tuků zamezíte, když budete péct při nižší teplotě, ale raději déle.

Jak zpestřit chutě i aroma

Maso lze dochutit a přidat mu na výjimečnosti i specifické vůni, pokud před dokončením vhodíte na uhlíky trochu jalovce, česneku nebo jiného koření. Když je maso nerovnoměrně opečené, mohou se tmavší části masa přikrýt alobalem a tak dopéci celý kus bez připálení.  Grilování je vhodné zpestřit i přidáním zeleniny nebo pečiva. Grilovaná zelenina je výtečná příloha k jakémukoliv druhu masa.

O autorovi

Gabriela Kortova

Jsem ráda, že mohu psát na tento web mimo jiné i své vlastní nápady. Úplně se ztotožňuji s názvem webu – Domácí kutil. Většina dekorací a zlepšováků v našem domě se zrodila pod mýma rukama. Miluji recy věci a předměty, které ostatní vyhazují, já používám ke své tvorbě. Kreativní tvoření je můj způsob duševního odpočinku.

Zanechte komentář