Bydlení Hobby Tipy, rady, návody

Sušení a skladování dřeva

Autor angelo

Topení tuhými palivy, a speciálně dřevem je v současnosti stále oblíbenější. Není se čemu divit, jelikož dřevo je jednak ryze přírodní materiál, jehož cena také není nijak vysoká. Koupené dřevo ale také něco stojí a určitě se o něj musíte starat, jinak dojde k tomu, že pro topení nebude vhodné a váš krb či krbová kamna budou tak maximálně kouřit a zanášet se dehtem. Dřevo je v první řadě nezbytné kvalitně skladovat a usušit takovým způsobem, aby při spalování vydávalo co možná nejvíce tepla a nezanášelo kamna.

Sušení dřeva

Každé dřevo, které jde do kamen, by mělo být maximálně usušeno. Doba sušení se odhaduje přibližně na nějaké dva roky. Klidně může schnout ale i delší dobu. Záleží pochopitelně hlavně na tom, co jaké míry je již vyschlé. Dřevo může být prodáváno již usušené, ale většinou se tak neděje a jedná se o dřevo čerstvě vytěžené z lesního porostu.

Skladování dřeva

Obrovsky důležitou roli hraje při údržbě a sušení dřeva jeho skladování. Je samozřejmě možné mít dřevo pouze venku nezakryté. Tento způsob je ovšem krajně nevhodný, jelikož dochází k jeho navlhnutí a znehodnocení. Optimální je mít nějaký přístřešek, do kterého dřevo pohodlně poskládáte. Tento přístřešek by sice měl být krytý, ale nikoli úplně uzavřený. Dřevo musí v každém případě větrat. Délka skladovaných polen se liší. Někdo skladuje klidně i metrová polena. Ideální je ovšem mít pod přístřeškem polena zkrácená přímo na míru tak, aby se po usušení vlezla přesně do otvoru ve vašich kamnech či krbu. Skladované dřevo by také mělo být naštípáno. Dochází tak k jeho vhodnějšímu proschnutí. Ve velkých kusech dřevo proschne ideálně jen velmi těžko. Pokud ale nemáte na sekání dřeva dostatečné množství času, pak stačí klidně skladovat dřevo i ve velkých kusech. Proschne možná za delší dobu, ale suché v každém případě bude.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář