Bydlení Komerční články Zahrada Zajímavé

Vodní prvek na zahradě

Autor angelo

V dnešní době je módním trendem umístit na zahradu vodní prvky jako jsou jezírka, kašny, fontány nebo i strouhy a vodopády. Jak se o ně starat a jak je vybrat? Čtěte dál.

Zurčící voda určitě vdechne zahradnímu prostoru nejen oku a uchu lahodící zvuk, ale celkově vdechne takovému místu život. Mimo jiné také vytvoří v zahradě tzv. ekosystém, kdy voda přiláká do naší zahrady zvířata z volné přírody.

Jak prvky vlastně vybírat?

A jaký vodní prvek si vybrat? Zde bychom měli zvážit v prvé řadě styl, ve kterém prvek v souladu se zahradou tvoříme. Dále si musíme ujasnit rozměry takového vodního prvku, požadavky na technické provedení a určitě v neposlední řadě také rozpočet, týkající se tohoto jedinečného bodu zájmu v zahradě.

Umístění nepodceňujte

Také musíme zvážit umístění vodního prvku. Buď nám vytvoří díky klidnému zvuku fontány relaxační zónu někde v srdci zahrady nebo naopak výraznější prvek (jako např. kašna), která by měla připoutat pohled kolemjdoucích.

Na výběr máte ze 3 typů fontán

Jestliže si budeme chtít pořídit zahradní fontánu, měli bychom vědět, že existují tři hlavní typy fontán. Rozlišujeme

  • samostatně stojící fontány, které vyžadují kašnu nebo jezírko pro zachycení vody padající z fontány
  • potom jsou to samocirkulační fontány, mimo jiné ideální pro začátečníky
  • a nakonec jsou to nástěnné fontány

Srdcem fontány je čerpadlo

Většina vodních prvků potřebuje čerpadlo. Jestliže si zvolíme pro naši zahradu větší vodní prvek, je určitě na místě poradit se s odborným prodejcem těchto čerpadel. Čerpadlo v prvé řadě plní funkci pohonu pro filtraci, ale také slouží pro pohon kaskád, vodopádů apod.. Při pořizování takového čerpadla je nutno si předem zjistit požadované množství dopravované vody a dále čerpací výšku vody.

A co dělat v zimě?

Také musíme myslet na tzv. zazimování vodního prvku. Mráz totiž může vodní prvky značně poškodit. Přestože je většina mrazuvzdorná, je vhodné každý rok před zimou vodu vypustit a napustit až na jaře. Jestliže máme na zahradě jezírko s rybkami, je třeba také pamatovat na to, aby jezírko nezamrzlo. Toto nám pomůže zajistit tzv. vzduchování jezírka pomocí vzduchovacího kompresoru.

Určitě však musíme mít stále na paměti, že kašny a zahradní jezírka jsou rizikem pro děti a také domácí mazlíčky.

Když nemáte místo

Po přečtení tohoto článku jste určitě „nalomeni“ si takový vodní prvek na svoji zahradu pořídit, ale třeba na to nemáte vhodný prostor a dostatek místa. I tady pro Vás existuje jednoduché řešení. Jsou to jezírka a fontány v nádobách s Vy svoji pozornost soustřeďte na kašny se zabudovanou nádobou na vodu.

O autorovi

angelo