Tipy, rady, návody Zahrada

Jen si tak trochu říznout a štípnout

Autor angelo

Plánujete koupě nové pily nebo štípačky dřeva? Pak by se vám mohly hodit rady a na co si dát pozor při výběru pily.

Jak si vybrat pilu

Při výběru motorové pily se zaměřte na výkon a délku řezné lišty. Pravidlo: čím větší lišta, tím lepší pila je mýtus. Když zvolíte pilu s dlouhou lištou a malým výkonem, při řezání se zbytečně nadřete. Ale to se dozvíte jen u odborníků, a ty mezi regály se sýry a pečivem nenajdete. Pro dobrou motorovou pilu tedy raději vyrazte do specializovaného obchodu, který se zaměřuje přímo na pomocníky pro dům a zahradu. V dnešní době je důležitá také délka záruční doby. Někteří prodejci nabízejí i sedmiletou záruku.

Zajímavý tip: ruční pila na dřevo

Co by měla kvalitní pila mít?

– dekompresní ventil

– poloautomatický sytič EASY START

– primer

– antivibrační systém

– snadný přístup ke vzduchovému filtru

– regulaci mazání

– odstředivé předčištění vzduchu, do motoru se pak nedostanou nečistoty

– bezpečnostní brzdu

Elektrické pily

Jsou poháněny kolektorovým elektromotorem. Hodí se pro občasné a nenáročné práce ( domácí použití – příprava paliva, prořezávání stromů na zahrádkách, truhlářské a tesařské účely). Důležitá je dostupnost elektřiny. Výhodou je tišší chod oproti benzínovým modelům. Po použití stačí stroj jen vypnout, očistit a uložit.

Benzínové pily

Benzínové pily jsou poháněny dvoutaktním benzínovým motorem, u prodejců je najdete ve třech kategoriích.

Hobby: mají podobné uplatnění jako elektrické pily, jedná se tedy o občasné používání a k drobným pracím okolo domů, chat, chalup.

Farmářské neboli poloprofesionální: poradí si s kácením menších stromů, čištění lesa po těžbě a pravidelnou přípravu paliva. V této kategorii si vyberou také vlastníci menších lesů. Uplatnění můžou najít také v komunální sféře.

Profesionální: Vhodné pro náročné použití, například pro mýcení dřeva, těžkou celodenní práci při těžbě dřeva.

Štípačky dřeva

Na trhu jsou buď jednoduché mechanické,ovládané nohou, nebo výkonnější hydraulické. Jsou to horizontální nebo vertikální modely poháněné elektromotorem nebo spalovacím motorem. Na výběr jsou stroje s jednofázovým či třífázovým motorem. Tak se u nich nejčastěji pohybuje mezi 5-10 tunami.

Nastojato, nebo naležato?

Horizontální štípačky využijete pro běžné štípání menších objemů palivového dříví na občasné topení v krbu. Zpracují polena o průměru až 25 cm a o délce až 52 cm. Vertikální štípačky si poradí se zpracováním velkého objemu dřeva na sezonní přitápění i celoroční topení. Stroj s tlakem 10 tun zpracuje polena o průměru až 40 cm o délce od cca 30cm až do 130cm.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář