Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Vyznáte se v typech střešních krytin?

Autor JanaPK

Střecha plní na domě hodně důležitý úkol, uzavírá celou stavbu, navíc ji tepelně izoluje. Proto je rozumné věnovat jí péči, jakou potřebuje. Šetřit na ní se jistě nevyplatí, na druhou stranu proč platit víc, než je nezbytné.

Jaké střešní krytiny vlastně máme k dispozici a jaké jsou jejich užitné vlastnosti? S našim malým přehledem bude pro vás výběr jistě snadnější.

Pálená taška

Začneme u nejrozšířenější klasiky. I podle průzkumů trhu Češi raději připlatí za kvalitní trvanlivou střechu a keramické tašky patří mezi špičku v nabídce. Je vzhledově i barevně stálá mnoho let, odolává slunci i mrazu. Unese i poměrně velkou sněhovou nadílku. Sama o sobě je ale také dost těžká, takže než ji zvolíte, zjistěte si nosnost stávající střešní konstrukce. Patří mezi dražší krytiny, ale vydrží i víc než 50 let.

Betonová taška

Má také velkou životnost, a to až 80 let. Je jednoduchá na pokládku, odolává mrazu i tlaku sněhové pokrývky, nedeformuje se a je vodotěsná. Betonová krytina se navíc vyrábí šetrně s ohledem na životní prostředí.

Vláknocementová krytina

Jde o krytinu dříve známou jako Eternit dnes CEMBRIT. Hodí se na všechny typy střech od malých rodinných domů po velké budovy a tovární haly. Pokládá se ve formě šablon různých tvarů a velikostí, hodí se na střechy staré i úplně moderní.

Bitumenová krytina

Skládá se ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu. Je lehká a tvarově flexibilní, pokládá se ve formě pásů. Hodí se na starší domy i novostavby, může se použít i na střechy s nižším sklonem, tedy kolem 15°.

Plechová střecha

Na střechu se dá položit i plech, například pozinkovaný, ten můžeme použít i pro střechy rovné nebo s malým sklonem. Dražší alternativou je pak měď, tu si ale může dovolit jen málokdo. Nutná je velmi dobrá tepelná izolace, protože plech se v létě přehřívá.

Plastová krytina

Plasty dnes imitují kdeco a nejinak je tomu i v případě střešních krytin. Nejzznámější je asi imitace přírodní břidlice, na rozdíl od ní se vyznačuje dobrou tvárností, je jednoduchá na pokládku a odolná vůči růstu mechů. Plastové střechy jsou také o dost levnější než materiály, které imitují, při zachování stejných nebo i lepších vlastností (plastová taška, vyráběná z křemičitého písku a drcených PET lahví má hmotnost 2,5 kg a únosnost až třikrát vyšší než těžší betonové tašky).

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář