Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Co je dobré vědět dřív, než začnete měnit střešní krytinu

Autor JanaPK

Vaše střecha nutně potřebuje rekonstrukci a vy zvažujete jakou krytinu použít. Dříve, než se definitivně rozhodnete, měli byste vědět pár skutečností, které váš výběr zjednoduší.

Ještě předtím, než vyberete a položíte novou střechu, v rámci rekonstrukce zkontrolujte nebo vyměňte krovy a dřevěnou konstrukci střechy a tepelnou izolaci.

Kolik unese dřevěná konstrukce

Pokaždé, když plánujete výměnu střešní krytiny, měli byste si nechat posoudit stav dřeva a krovů a také to, jestli konstrukce unese vybranou krytinu. Jestli je dřevo zdravé, ale požadovaný materiál je na ně příliš těžký, zvolte střechu lehčí. Jestliže trámy a krovy trouchniví nebo jsou napadeny červotočem, dřevomorkou či jiným škůdcem, je nutné vyměnit i konstrukci. Pak volte takové dřevo, které unese vámi zvolenou krytinu.

Co může omezit volbu střešní krytiny

Jsou lokality, kde existují obecně závazná nařízení schválená městskými nebo obecními zastupitelstvími a zákonné úpravy vyplývající z rozhodnutí památkového úřadu. V takových místech či obcích může být výběr střešních krytin zúžený pokud se týče materiálu, případně i barvy (například je vyžadována červená střecha) .

Rozhodnout může také nadmořská výška, obvyklý směr větru a jím hnané srážky. Materiál krytiny musí být schopen čelit drsnějším klimatickým podmínkám, s nimiž se musí v naší zemi počítat cca od 600 m n.m. (například betonová taška, která odolává mrazu i tlaku sněhové pokrývky).

Hmotnost, životnost, sklon střechy, cena

To jsou kritéria, podle nichž vyberete tu správnou krytinu pro vaši střechu. Obecně se dá říct, že čím je tvrdší materiál, tím je těžší, odolnější, dražší a hodí se pro větší sklon střechy.

Klasická pálená taška je a 5x těžší než bitumenové šablony, za to odolná, s dlouhou životností a pro střechy se sklonem od 22°. Pro nižší sklon střechy se hodí spíš lehké střešní krytiny: plech, plast nebo asfalt.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář