Bydlení Tipy, rady, návody

7 rad pro jarní úklid

Autor JanaPK

Už máte doma uklizeno na velikonoční svátky? Samozřejmě, že ano, poslední dny patří výzdobě, barvení vajíček a pečení mazanců. Zamyslete se ale sami, jestli vás každoroční jarní úklid příliš nezmáhá a nestresuje. Následující rady by vám mohly každý velký úklid zjednodušit a urychlit. Tak si z nich některé vyberte a vyzkoušejte. Klidně i všechny.

Naplánujte si rozsah prací, postup i časový harmonogram

Sice se obecně má za to, že na jaře byste měli stihnout uklidit úplně všechno, je ale jen na vás, jestli vytřídíte všechny skříně, uklidíte půdu či si zorganizujete věci ve sklepě. Reálně zhodnoťte, co jste schopni stihnout a do dalších věcí se nepouštějte, klidně počkají na další týden nebo měsíc. Udělejte si pracovní plán, a to včetně času, kdy se které činnosti budete věnovat.

Co jste neměli rok v ruce, to nepotřebujete

Snad nejhorší věta při velkém úklidu je “To se ještě může hodit”. Buďte nekompromisní a vyhoďte vše, co jste celý rok nevzali do ruky. Do těch riflí už nejspíš nikdy nezhubnete a váš starý kávovar se opravdu nehodí ani nikomu v rodině.

Každé věci najděte místo

Uklizeno nebude, jestliže se budou kolem vás povalovat věci, jimž jste neurčili místo na odložení. Vše ve vaší domácnosti by takové své místečko mělo mít. Nejen, že budete mít doma pořádek, také ušetříte drahocenný čas při hledání různých předmětů.

Vsaďte na účinné pomocníky

Smetáky a stěrky na teleskopických násadách vám velmi usnadní práci a vy nebudete muset šplhat do výšek. Na stírání prachu a pracovních ploch používejte 3D hadříky, odstraní až o 40 % nečistot více a poradí si i s mastnotou. Namočený mikroaktivní hadřík zvládne i zaschlou špínu.

Vsaďte na ještě lepší pomocníky

Vysavač na okna usnadní mytí oken tak radikálně, že vás tato činnost začne bavit. I když nemáte zrovna robotický vysavač na podlahy, úklid vám zjednoduší, když vysajete všechny typy podlah. Ušetříte si zametání, plochy, kde nejsou koberce, pak jen stačí setřít mopem.

Vysavač s mokrým režimem vypere koberce a vyčistí sedací soupravu, takže ušetříte za firmu.

Nepodceňte dezinfekci

Nejde o to, že byste se mohli něčím nakazit, na dezinfikované plochy vám ale nepůjde hmyz. Ať už použijete některý z volně prodejných prostředků (Savo, Sanytol…) nebo se spolehnete na ocet, plochy v kuchyni, koupelně a kolem odpadkového koše si vaši pozornost zaslouží.

Čistící prostředky

V ekologicky vedených domácnostech stačí i na velký úklid soda a ocet. I když se to zdá neuvěřitelné, tyto dvě běžné látky pomůžou s mastnotou, bakteriemi i plísní.

Jestliže používáte průmyslové, dávkujte podle doporučení výrobce. Větší množství práci neurychlí, naopak musíte čistič déle smývat.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář