Bydlení Tipy, rady, návody

Koberec nebo dřevěná podlaha – klady a zápory

Autor JanaPK

Čím se řídit při výběru podlahy, abychom po čase své volby nelitovali? Materiálů, z nichž se vyrábějí nášlapné vrstvy, je k dispozici stále více a každý z nich má své plusy i mínusy. Tentokrát si zkusíme porovnat dřevěnou podlahu a koberec. Co je lepší?

Obě varianty mají něco společné – jsou výbornými izolanty tepelnými i akustickými. Navíc dobře tlumí nárazy. Projít se bosou nohou po dřevěné podlaze i po koberci je velmi příjemné. Tady ale podobnost končí.

Masivní dřevěná podlaha je na celý život

Můžeme ji položit do interiéru rustikálního i moderního. Vyjadřuje útulnost a teplo domova, vašemu interiéru dodá nádech luxusu a potřebný užitný komfort po celá desetiletí, pokud bude pravidelně ošetřována. Je vhodná pro milovníky přírodních materiálů, dobře se čistí a udržuje. V případě poškození je možné ji několikrát obnovit zbroušením. Obávat se musíte jen vlhkosti (podlaha by se mohla začít kroutit a hnít), případně velkých výkyvů teplot. Ideální podmínky pro dřevěnou podlahu je teplota kolem 20° C a vlhkost asi 60 %. Při nižší vlhkosti je dobré dřevo častěji ošetřit přípravky na bázi oleje nebo navoskovat, aby se nevysušovalo.

Koberec je klasika

Kromě toho, že dobře izolují teplo a zvuk, a že působí v interiéru jako dekorativní prvek, je výhoda koberců v široké nabídce materiálů, z nichž každý má svá specifika a tím i využití. Jestliže dáváte přednost materiálům přírodním, pro vás jsou vhodné koberce z vlny, bavlny a hedvábí, k dostání jsou i exotičtější z kokosu, bambusu, mořské trávy či sisalu. U nich je alenutné počítat s náročnější údržbou.

Oblíbenější jsou koberce z umělých vláken, protože se snadno udržují a čistí. Jsou odolné proti vyblednutí, nečistotám, rozhodující je i mnohem nižší cena oproti podlaze ze dřeva.

Současný trend bytového designu se ale od koberců “ode zdi ke zdi” odklání, což nahrává neotřelému řešení sporu mezi oběma druhy materiálu: pořiďte si nadčasovou dřevěnou podlahu a doplňte ji zajímavými kusovými koberci.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář