Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zahrada

Tašky versus zelené střechy, jejich výhody a nevýhody

Autor JanaPK

Střecha z pálené tašky je v našich zeměpisných šířkách považována za nejlepší variantu, která vydrží po celou generaci. Je to klasika, k níž se uchylujeme při novostavbě i rekonstrukci staré budovy.

Zelená střecha má také svou tradici, a to v severních státech, jako je Island, Švédsko či Kanada, ale i v teplých krajích, například v Tanzánii. V čem spočívá obliba zelených střech? A která z těchto dvou variant je lepší?

Tepelná izolace nebo zahrádka?

Zelené střechy jsou významnou složkou životního prostředí, produkují kyslík, absorbují oxid uhličitý a další škodliviny ze vzduchu. Jsou výborným izolantem tepelným i zvukovým, díky nim se zmírňuje kolísání vlhkosti vzduchu. Zabraňují přehřívání střech a redukuje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, vzhledem k tomu, že využije velkou část srážkové vody, odlehčuje kanalizaci.

Zahrádky na střeše vytváří prostředí pro důležitý hmyz, vypadají pěkně a v neposlední řadě jim vděčíme za příjemnou vůni. Velkou výhodou zelených střech je jejich neomezená životnost.

Nevýhody zelené střechy

Realizace zelené střechy je přece jen náročná, především pokud jde o konstrukci. Je nezbytná dokonalá hydroizolace. Také počítejte s tím, že je mnohem těžší, než běžná střešní krytina, takže je nezbytné zesílit nosnou konstrukci. Jestliže si na střeše pořídíte zahrádku, musíte také počítat s častější údržbou, než je tomu v případě klasické.

Která z nich?

Střecha z pálené tašky vítězí pro jednoduchost pokládky i absenci údržby. Pokud jde o izolační vlastnosti střechy z pálených tašek, jsou naprosto dostačující. Dalo by se říci, že známe vítěe, ale…

Kdyby jen 5 % střech ve větších městech bylo osázeno zahrádkami, vzduch v nich by se vyčistil. Pro životní prostředí mají zelené střechy skutečně velký význam a tento trend je také stále více rozšiřován.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář