Bydlení Tipy, rady, návody

Které přírodní materiály jsou opět v módě

Autor JanaPK

Přírodní materiály z našich interiérů nevymizí nikdy, jen jsou v různou dobu některé víc v popředí zájmu. Móda je ale vrtkavá a to, co bylo žádané včera, je dnes zapomenuto. Jaké materiály jsou v bytovém designu zajímavé v současné době?

Dřevo a ratan

Nábytek z masivního dřeva je už několik let stálicí našich interiérů. Jeho popularita je velká také díky tomu, že skandinávský styl Čechy doslova ovládl. Také dřevěné podlahy jsou oblíbené, ať už jde o parkety, plovoucí podlahu nebo opět masiv. Jejich výhodou je trvanlivost, nadčasovost a elegance.

Do našich interiérů se po čase opět vrací nábytek z ratanu, od sedacích souprav po různé skříňky a komody. Ratan je lehké ohebné dřevo z liány rostoucí v jihovýchodní Asii, které se používá na výrobu nábytku, košů a dalších předmětů.

Kámen a hlína v interiéru

Jako stavební materiál se kámen používá po staletí. V posledních letech se objevuje také jako obklad v interiéru, protože je velice dekorativní. Po mramoru a žule se na stěnách našich domovů usadila především elegantní štípaná břidlice. Současným trendem jsou obklady s matnou povrchovou úpravou, vedle břidlice se vrací i terakotové obklady a přiznaná cihla. Především v industriálním stylu takto řešené zdi dobře vyniknou.

Bytový textil

Závěsy a rolety ze lnu jsou sázkou na jistotu. Len jako materiál na bytové textilie je oblíbený v rustikálním a vintage stylu, vrací do interiéru atmosféru i zručnost našich předků.

Také vzory evokující přírodu jsou v současné době trendy. To naznačil veletrh Heimtextil 2017, který proběhl v lednu ve Franfurktu nad Mohanem. Těšit se můžeme na vzory připomínající kresbu na řezu minerálů, struktruru dřeva a kůry, maskovací vzory, vzory ze světa zvířat a rostlin, převážně sytě zelené tóny se spojují se zemitými barvami dřeva a kůry stromů.

Top trend je holografická hra odstínů odrážejících na vodní hladině, či stavba buněčných organismů, jež inspirují a zprostředkovávají nové chápání 3D vzorů.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář