Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Nejčastější chyby při zateplování

Autor JanaPK

Správně provedené zateplení domu nám ušetří velké peníze za náklady na vytápění. Občas se ale objeví chyby a práci řemeslníků musíme reklamovat. Proto je dobré uvést si alespoň ty nejčastější, které se na zateplených objektech objevují a mohou ohrozit celkovou funkčnost izolace.

Vezměme to od základů

Naprostým základem je kompletní projektová dokumentace umožňující zvolení vhodných izolačních materiálů. Je třeba provést stavební průzkum, který by měl odhalit případné nedostatky budovy a speciální nároky.

Každá stavba má jiný charakter, a proto nelze zvolit univerzální materiál vhodný pro zateplení. Výběr izolačního materiálu ovlivňuje celkovou kvalitu zateplení a životnost nejen izolace ale i celého domu. Špatně zvolený materiál může váš dům definitivně poškodit.

Špatně připravený podklad

Zanedbání přípravy podkladu pod izolací může být fatální. Nejdůležitější je, aby byl suchý, jinak by docházelo k vlhnutí konstrukce a tvorbě plísní. Nesmí na něm být zbytky žádných nástřiků a obkladů musí být rovný a kompaktní. Díky nerovnostem v podkladu by mohlo docházet k odlupování izolačního materiálu. Přesvědčte se také, že unese vybraný izolační materiál.

Chyby v pracovním postupu

Nejčastějším prohřeškem je správná tloušťka základní vrstvy, daná konkrétním izolačním materiálem. Nežádoucí je její nedostatečná i nadměrná vrstva. Ani lepení desek není vždy v pořádku, hlavně pokud jde o použití správného množství lepidla. Dochází k prohnutí izolační vrstvy a jejího popraskání, ale také k úplnému odření. Lepení hmoty tzv. „na buchty“ úplně odporuje technologickým předpisům, správné je celoplošné lepení pomocí zubového hladítka. Důležité je i kotvení izolačních desek, počet hmoždinek, jejich druh a rozmístění.

Vhodné technologické postupy jsou důležité

Nedodržení technologických postupů pro pokládku zvolené izolace způsobuje závažné problémy. Některé materiály nejsou odolné proti přímému slunečnímu záření, hrozí úbytek stěrky, která se později drolí a rychleji zničí. Necháváte-li si provádět zateplení firmu, nechte si předložit prohlášení o použitých technologických postupech a jejich dodržení. Klidně požadujte předložení dokladů o vzdělání či zaškolení pracovníků v oblasti zateplování.

 

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář