Tipy, rady, návody

Aby na nás nepršelo….

Autor angelo

Důležitou součástí stavby je střecha. Na trhu je celá řada střešních krytin, ale tradičně k nejoblíbenějším patří pálené nebo betonové tašky a plech. Víte, podle čeho si z nich vybírat?

Pálená střešní taška

Nejtypičtější tuzemská střešní krytina je prověřená staletími. Je z hlíny a vody, tedy ryze přírodních materiálů. Pořídit si jí můžete s obyčejným režným povrchem, nebo s dražším, ale méně pórovitým, který má větší trvanlivost a odolnost proti mechům a nečistotám. Nepožizujte si jen tašky, ale celý střešní systém.

Výhody:

Stálý vzhled

Přírodní ekologický materiál

Vysoký tepelný odpor

Dobré akumulační i zvukové izolační vlastnosti

Zápory:

Vyšší pořizovací cena

Betonová střešní taška

Tradiční betonová střešní krytina má nízkou nasákavost a výbornou mrazuvzdornost, takže ochrání dům až na 100 let. Není pravda, že je těžší než pálená. Vybrat si ji můžete v několika odstínech a povrchových úpravách. Od jednoduchého betonu přes typy s několika vrstvami laku, které zlepší trvanlivost barvy. Hodí se pro šikmé střechy se sklonem 12 až 90 stupnů. V nabídkách je kromě tašek i celá řada doplňkových výrobků, které profesionálně řeší technické deteily i těch nejnáročnějších střešních konstrukcí.

Výhody:

Jednoduchá pokládka

Dlouhá životnost

Příznivá cena

Mimořádná pevnost a vysoká únosnost

Zápory:

Některé druhy po letech blednou

Plech

Velkou motivací pro výběr plechové střechy je blesková rychlost montáže, kdy se pracuje s krytinou větších rozměrů. Atraktivní je i široká škála barev, které dokonale sladíte s barvou fasády. Plech je velmi lehký, a tak se dá uspořit na nosnosti krovů. Obstojí i v těžších klimatických podmínkách, třeba na horách. Na hladkém povrchu sníh snadno sklouzne a nezatěžuje konstrukci. Moderní plech má několik vrstem, a tak ho už není potřeba natírat. Minimální sklon střechy je 8 stupnů.

Výhody:

krytina je lehká a montáž rychlá

Příznivá cena

Široká barevná škála

Zápory:

Při špatném odvětrávání na spodní straně plechu kondenzuje voda.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář