Hobby Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Arduino spolehlivě zabaví každého kutila

Autor angelo

Čím se doma zabavit, když dojdou všechny nápady? Jasnou volbou pro kutila tělem i duší je Arduino. Opravdu jste o něm ještě neslyšeli, případně slyšeli, ale jen „z rychlíku“ a nedokážete si dost dobře představit, o co se vlastně jedná a co je hlavní podstatou stavebnice, do které se bezhlavě zamilovaly miliony geeků na celém světě? Základní informace a tipy, jak s Arduinem začít, najdete v tomto článku.

Seznamte se s Arduinem

Milujete elektronické stavebnice a zároveň byste rádi pronikli do tajů programování? Toužíte zjistit, jak funguje hardware, a nemůžete se dočkat, až si jednou sestrojíte funkční robotickou paži či jiné zařízení, ze kterého vašim přátelům spadne brada? V tom případě je pro vás Arduino jako stvořené. Ve zkratce se jedná o malý jednodeskový počítač založený na mikrokontrolorech ATmega (vyrábí spol. Atmel) připravený pro připojení množství prvků – LED diod, senzorů, servomotorů, displeje z tekutých krystalů, osvětlení apod.

Ceny jednotlivých modulů nejsou nijak závratné, obvykle se pohybují ve stokorunách. Celá stavebnice vás bude stát několik tisícovek.

Co Arduino umí a jaké jsou jeho výhody?

K Arduinu lze připojit vstupy, které monitorují okolí a výstupy, jejích prostřednictvím je možné do okolí zasahovat. V praxi můžete postavit teploměr, měřič intenzity osvětlení, monitor okolního hluku nebo třeba kameru. Naměřené údaje může zařízení využít při ovládání motorů, spínačů, zdrojů světla atd. Zkušený bastlíř postaví takřka cokoliv – funkčního drona, šachový simulátor, robota na pásech i automatické zavlažovací zařízení.

Obrovskou výhodou Arduina je jednoduchost obsluhy. Stačí ho vybalit z krabice a může se skládat – k ovládnutí základů není zapotřebí zdlouhavé studium programovacího jazyka, což ocení každý, kdo si zatím s programováním příliš netyká. Na druhou stranu není od věci nějaký programovací jazyk umět, protože pak dostávají hrátky s Arduinem úplně jiný rozměr.

Začít můžete nákupem základních komponent na laskarduino.cz, kde seženete nejmenší Arduino NANO, nejpoužívanější UNO i variantu MEGA, která je vhodná pro větší projekty.

O autorovi

angelo