Tipy, rady, návody Zahrada

Bylinky – jak se správně uchovávají?

Pěstujete si na zahradě či balkóně bylinky? Pak jste na jaře a v létě ve svém živlu. Můžete je dát s klidem na terasu nebo balkón. Co však ve chvíli, kdy je musíte sklidit? Co s nimi udělat? Máte je mnohdy ve větším množství, ale ihned je všechny nespotřebujete. Je možno je nějak uskladnit a uchovat? Nějaké ty postupy přinášíme k vyzkoušení.

Pěstování bylinek

Bylinky snad někdy pěstoval nebo aktuálně pěstuje snad každý. Kdo nemá možnost zahrady, vystačí si obvykle s balkonem nebo terasou. Pokud ani to nemáte, pak si poradíte a květináče vystrčíte ven za okno. Použít je můžete jako koření, na maso, do salátů, ale také jako skvělou pomůcku k léčení možných neduh a zdravotních problémů.

Zpracovávání bylinek

Ve chvíli, kdy bylinky dorostou do požadovaného stádia s nimi musíte nějakým způsobem naložit. Co dělat? Můžete je sušit, zamrazit nebo také naložit do oleje či octa. Víte-li, že je budete využívat během krátké doby, pak je můžete dát do sklenice s vodou. Zde však nechejte maximálně dva týdny, víc ne. Nejčastěji takto uchováte právě pažitku, která je skvělá do brambor nebo na chléb. Jestliže chcete, aby zachovaly (kromě vůně) i barvu, pak je prosolte. Vezměte čtyřikrát větší množství, než kolik máte bylinek, připravte solný roztok, dejte do něj bylinky a nechejte v lednici.

Sušení bylinek

Nejvíc se lidé uchylují právě k sušení bylinek. Je to nejjednodušší a také nejefektivnější. Stačí vzít bylinky, zavěsit je za stonky do prostoru, kde je světlo a teplo. Pozor na přímé sluneční paprsky, protože bylinky mohou ztratit svou chuť a také zežloutnout. Díky dalšímu sekání a drcení získáte to správné koření, které můžete používat dál.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář