Tipy, rady, návody Zahrada

Boj proti mšicím – jak s nimi zatočit?

Mšice jsou nepříjemným škůdcem, který může napadat takřka všechny rostlinné druhy. Mohou se objevovat nejen na zahradě, ale také v bytě. Vyberou si rostlinu, vysají z ní šťávu a kvůli tomu rostliny přicházejí o své živiny. Mšice se opravdu velmi rychle množí a pak se jich obtížněji zbavujete. Jak je poznat a zatočit s nimi?

Jak mšice poznat?

Mšice jsou velmi maličké, obvykle jsou veliké od dvou do deseti milimetrů. Na rostlině, kterou napadnou, se shlukují a během jednoho roku může vzniknout až třicet generací, což jen vypovídá o tom, že mšice mohou zničit rostlinu a opravdu rychle se množí. Je dobré je poznat co možná nejrychleji, aby mohlo dojít k jejich zničení. Jak poznat, že je rostlina napadená mšicemi? Listy jsou velmi zkroucené a postupně odumírají.

Preferují mladé listy a pupeny, které napadají. Vylučují sladkou lepkavou tekutinu, která se jmenuje medovice, což často přiláká mravence, včely nebo mouchy. Jakmile zjistíte, že vaše území napadly mšice, je nutno jednat co možná nejrychleji. Na rostliny totiž mohou přenášet choroby a tomu je nutno zabránit. Máte v podstatě dvě možnosti, jak se mšicemi zatočit a odstranit je z rostliny.

Chemicky nebo přírodně?

Chemické postřiky zná asi každý, můžete je koupit v každé drogerii, jsou sice poměrně agresivní, ale zato je jejich účinek takřka stoprocentní. Když budete chtít hubit mšice bez chemie, můžete na zahradě vysázet rostliny, které mšice odpuzují. Slunéčko sedmitečné se živí mšicemi a za měsíc umí zlikvidovat přes tisícovku těchto parazitů. Můžete také sáhnout po různých hubících prostředcích, které jsou bez chemie, ovšem toto hubení je zdlouhavé a ne vždycky přinese stoprocentní účinek.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář