Finance Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Chcete šetřit na energiích? Zkuste pár osvědčených triků

Zatímco ještě vloni touhle dobou byly energie stále poměrně levnou záležitostí, dnes už jde o jednu z nejdražších položek, kterou jsou Češi nuceni každý měsíc platit. A podle různých odborných prognóz se zdá, že zlepšení se brzy nedočkáme.

To však nemusí být vyloženě zdrcující zpráva, tedy pokud začnete šetřit na správných místech. Pomoci některých dobrých triků lze uspořit klidně i několik tisícovek ročně.

Není potřeba se moc uskromňovat

Řada lidí si myslí, že energetické úspory úzce souvisí s nutností se radikálně omezovat. Jistě, klidně můžete celé dny sedět doma potmě, prodat televizi, případně vařit pouze jednou denně. Takto skutečně ušetříte, ale jedná se ještě o život?

Obdobně efektivní, avšak nikoliv tak drastické, jsou třeba jen drobné ústupky, případně vhodné investice. Dobrým příkladem je třeba koupě moderních LED žárovek. Ty jsou garantem velké úspory energií, zvláště když je namontujete kamkoliv se jen dá.

TIP: Tepelná čerpadla nabízí dlouhodobě nejlevnější náklady na teplo.  

Další možností je ekologičtější praní. Neperte zbytečně jen pár věcí každý druhý den, ale vždy dávejte do pračky více kusů prádla. Ušetříte tím nezanedbatelnou částku. Hodně také pomáhá prát na menší otáčky při nižších teplotách.

Také se rozhodně nemusíte omezovat v rámci vaření. Kuchtit můžete cokoliv, ovšem efektivně. Když kupříkladu dáte na hrnec poklici, dost to pomůže. Mnohem lepší je však pořídit si papiňák, ve kterém dokážete uvařit třeba brambory za deset minut místo klasických dvaceti. Ušetříte tím nejen spoustu času, ale hlavně energie.

Výborným způsobem šetření je rovněž používání úsporných módů u všech obrazovek v bytě. Každá televize i monitor, co nepochází z pravěku, tuto volbu umožňují. Obraz sice mírně potemní, avšak pro vás to budou znamenat peníze navíc.

Možná inspirace

Uspořit se dá opravdu různě. Jistě dokážete přijít na mnoho dalších způsobů, a když ne, snažte se inspirovat. Na internetu je návodu habaděj. Navíc neuškodí se zajímat i o soutěže, jako je kupříkladu E.ON Energy Globe. V té každoročně objeví celou řadu zajímavých projektů zabývajících se energetickými úsporami. Jedná se o velmi podnětnou záležitost.

O autorovi

angelo