Tipy, rady, návody

Čištění stříbra doma

Autor angelo

Stříbro se řadí mezi drahé kovy, které jsou schopny sice vydržet velmi dlouhou dobu, nicméně vzhledově za určité období strádá. Může za to především jeho černání. To je vcelku přirozené a vzniká jako důsledek působení sulfidu AG2S. ten se vytváří na povrchu stříbra díky sírovodíku. V momentu, kdy začne stříbro černat, nevypadá příliš hezky a je zapotřebí jej vyčistit. Učinit tak lze buď přímo doma, nebo v některém zlatnictví, které nabízí podobné služby. Pokud ale chcete ušetřit, pak si rozhodně stříbrné šperky vyčistěte v domácím prostředí. Návod vám nabídneme v následujících řádcích.

Čištění na základě chemické reakce

Vyčistit stříbro se vám musí podařit na základě chemické reakce, při které dochází k eliminaci sulfidu. Nejedná se o žádný složitý proces, který by měl vyžadovat chemickou laboratoř či jiné specifické podmínky. K vyčištění šperků potřebujete pouze vodu, hliníkovou kávovou lžičku, ocet a menší hrnec. Postup je velmi jednoduchý. Do hrnce nalijeme vodu, kterou přivedeme k varu. Následně do vody vložíme jak lžičku, tak i stříbrné šperky. Pak bychom měli nalít do hrnce trochu octa. Voda by měla odstát s vloženými předměty zhruba čtvrt hodiny. V určitých případech při vysokém znečištění je možné samotný postup ještě opakovat. Určitě ale nedávejte šperky do vody na delší dobu, jelikož vám do žádný maximální efekt nepřinese. Chladná voda není schopna působit tak dobře jako horká.

Vyleštění stříbrných šperků

Po vyjmutí z vodní lázně ještě šperky rozhodně maximálně lesklé nebudou. Je nezbytné přistoupit k vyleštění za pomocí flanelového hadříku. Ten je pro tento účel úplně nejvhodnější. Klasické utěrky z mikrovlákna jsou příliš klouzavé a také zanechávají na povrchu šperků nežádoucí vlákna. Flanelovými kousky dokážeme již prakticky vyčištění a černoty zbavené stříbrné šperky doleštit do potřebného stavu.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář